Çözüldü Klavye ses tekerleği sadece kulaklığın sesini açıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Belphegor94

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. İlk defa konu açıyorum, doğru kategoride miyim emin değilim.

Klavyemin üzerinde ses tekerleği mevcut. Bilgisayarda hoparlör ve kulaklık sürekli olarak takılı durumda. Saatin oradaki ses ikonundan sesin nereden çıkış vereceğini seçerek kullanıyorum. Sorunum şu, klavyenin ses tekerleği sadece kulaklığın sesini açıp kapatıyor. Bir türlü hoparlörün sesini ayarlayamıyorum. Bu ayar nasıl nereden değiştirilir? Eğer yapabiliyorsak o anda ses hangi cihazdan çıkıyorsa o cihazın sesini artırıp azaltmasını sağlayabilir miyiz?

Adsız.jpg

Ekran Alıntısı2.JPG

Ekran Alıntısı 3.JPG

Hoparlörü varsayılan olarak seçip tamam diyorum ancak tekrar kulaklığı varsayılana çeviriyor.

Sistem özellikleri:
İşletim Sistemi - Windows 10 Pro (Sürüm 20H2 - 19042.928)
Kulaklık - Corsair HS60
Klavye - Monster Pusat K3 Mekanik Klavye
Anakart - Gigabyte B450M S2H
İşlemci - AMD Ryzen 5 Pro 3400G
RAM - 8x2 3200MHz
Ekran Kartı - RX 5500 XT 8 GB.

Çözüm
Denk geldi, çözdüm sanırım. Etkisi var mı bilmiyorum ama USB çoğaltıcı üzerinden bağlıydı kulaklık bilgisayara. Dün PC kasasını değiştirdim ve kulaklığı anakartın USB portuna bağladım. Şimdi fark ettim sorun düzelmiş. Şu an ses nereden çıkıyorsa orayı ayarlıyor ses tekerleği.
Kulaklık USB girişine mi bağlı?

Anladım hocam. Realtek ile bağımsız olarak çalışıyor. Kulaklığı devre dışı bırakırsanız olur. Hoparlör simgesine gelip ses ayarlarını aç deyin. Daha sonra ses cihazlarını yönet deyin. Buradan tamamen devre dışı bırakıp deneyin.

Anladım hocam. Realtek ile bağımsız olarak çalışıyor. Kulaklığı devre dışı bırakırsanız olur. Hoparlör simgesine gelip ses ayarlarını aç deyin. Daha sonra ses cihazlarını yönet deyin. Buradan tamamen devre dışı bırakıp deneyin.
Dediğiniz şekilde yapınca hoparlörün sesi ayarlanıyor ama doğal olarak kulaklık iptal oluyor. Benim istediğim şey ikisi de aktif ve PC'ye bağlıyken ses nereden çıkıyorsa onun sesini ayarlayabilmek. Sürekli kulaklığı sök tak yapmak yada devre dışı bırakmakla uğraşmadan yapılsa çok iyi olur. Koca Windows'ta bunun bir yolu vardır ama nasıl ? 🙂

Bende de USB kulaklık var. Bende de olmuyor. Farklı bir yol olabilir fakat bilmiyorum. Farklı ses yongaları olduğu için olabilir.

Denk geldi, çözdüm sanırım. Etkisi var mı bilmiyorum ama USB çoğaltıcı üzerinden bağlıydı kulaklık bilgisayara. Dün PC kasasını değiştirdim ve kulaklığı anakartın USB portuna bağladım. Şimdi fark ettim sorun düzelmiş. Şu an ses nereden çıkıyorsa orayı ayarlıyor ses tekerleği.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı