Kodlamaya C mi Python ile mi başlanmalı?

DoruX

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Los Angeles
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600X 4.1GHZ OC
Nvidia Geforce RTX 2060 Evo
ASUS B550M-A Wifi
2x16 GB 3200 MHZ HyperX
Samsung 970 Evo Plus 500GB
WD Blue 1 TB
Kodlama ile ilgili herhangi bir bilgim yok. Ben de kodlama öğrenmek istedim.
Şöyle açıklayacağım kendimi;
Bazen yazım hatası yapıyorum.
Kolay öğrenmek istiyorum.

Babamın yönettiği şirket için uygulama yapacağım. Windows, Linux, iOS ve Android destekli yapmayı planlıyorum. Web sitesi var.
İlk Python ile başlayıp sonra C mi? Yoksa ilk C ile başlayıp sonra Python'a mı geçmem gerek?
İleride Web sitesini geliştirmeyi planlıyorum.

Web Site

@Eray T @Enes3078

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer bilgisayar nasıl çalışıyor, işletim sistemleri nasıl çalışıyor öğrenmek istiyorsanız, çok optimize performans gerektirecek uygulamalar geliştirecekseniz C ile başlamak mantıklı. C ile yapabilecekleriniz sınırsız bugün kullandığımız yazılım teknolojilerin ilk sürümleri en azından C ile geliştirilmiştir. Yazılımın en temel dillerinden yani C.

Bunun dışında işin böyle akademik boyutuna ilginiz yoksa sadece uygulama geliştirmek bir şeyler ortaya koymak istiyorsanız C öğrenmenize gerek yok. Python dahil beğendiğiniz herhangi bir dile başlayabilirsiniz. Temel konular her dilde birbirine benzerdir.

Yapmak istediğiniz uygulama örneği de çok genel bir örnek. C# ile Xamarin kullanarak ya da JavaScript ile Apache Cordova ve Electron kullanarak mobil ve masaüstü uygulama geliştirebilirsiniz. Flutter'a masaüstü uygulama geliştirme desteği geldi diye biliyorum. Çok yeni ve önü açık gibi duran bir teknoloji.

Bu alanda oturmuş ve en mantıklı teknoloji şudur diyebileceğimiz bir teknoloji yok. Bugün büyük şirketlerin çoğu hala iOS ve Android uygulamaları bile ayrı ayrı geliştiriyorlar. Cross-platform teknolojiler kullanmıyorlar. Mobil ve Masaüstü uygulamasını tek çatıda geliştirmek mümkün ama çok yaygın bir şey değil. Spotify yapıyor olabilir bildiğim kadarıyla Electron kullanıyorlar.

Bence yukarıdaki teknolojileri Xamarin, Apache Cordova, Flutter youtube'dan google'dan falan aratıp üstün körü bir bakın. Hangisinin yazımı, kullanımı hoşunuza giderse oradan temel dersler bularak başlamaya çalışın. Bahsettiğiniz tarz bir uygulama için hemen hemen hepsi yeterlidir. Xamarin'in kullandığı C#'da, Cordova'nın Electon'un kullandığı Javascript'te kullanım alanı geniş diller, öğrendikleriniz boşa gitmeyecektir. Flutter da çok yeni ve kendi dili olan bir teknoloji fakat onun da önü açık diye düşünüyorum.

Eğer bilgisayar nasıl çalışıyor, işletim sistemleri nasıl çalışıyor öğrenmek istiyorsanız, çok optimize performans gerektirecek uygulamalar geliştirecekseniz C ile başlamak mantıklı. C ile yapabilecekleriniz sınırsız bugün kullandığımız yazılım teknolojilerin ilk sürümleri en azından C ile geliştirilmiştir. Yazılımın en temel dillerinden yani C.

Bunun dışında işin böyle akademik boyutuna ilginiz yoksa sadece uygulama geliştirmek bir şeyler ortaya koymak istiyorsanız C öğrenmenize gerek yok. Python dahil beğendiğiniz herhangi bir dile başlayabilirsiniz. Temel konular her dilde birbirine benzerdir.

Yapmak istediğiniz uygulama örneği de çok genel bir örnek. C# ile Xamarin kullanarak ya da JavaScript ile Apache Cordova ve Electron kullanarak mobil ve masaüstü uygulama geliştirebilirsiniz. Flutter'a masaüstü uygulama geliştirme desteği geldi diye biliyorum. Çok yeni ve önü açık gibi duran bir teknoloji.

Bu alanda oturmuş ve en mantıklı teknoloji şudur diyebileceğimiz bir teknoloji yok. Bugün büyük şirketler hala iOS ve Android uygulamaları bile ayrı ayrı geliştiriyorlar. Cross-platform teknolojiler kullanmıyorlar. Mobil ve Masaüstü uygulamasını tek çatıda geliştirmek mümkün ama çok yaygın bir şey değil. Spotify yapıyor olabilir bildiğim kadarıyla Electron kullanıyorlar.

Bence yukarıdaki teknolojileri Xamarin, Apache Cordova, Flutter youtube'dan google'dan falan aratıp üstün körü bir bakın. Hangisinin yazımı, kullanımı hoşunuza giderse oradan temel dersler bularak başlamaya çalışın. Bahsettiğiniz tarz bir uygulama için hemen hemen hepsi yeterlidir. Xamarin'in kullandığı C#'da, Cordova'nın Electon'un kullandığı Javascript'te kullanım alanı geniş diller, öğrendikleriniz boşa gitmeyecektir. Flutter da çok yeni ve kendi dili olan bir teknoloji fakat onun da önü açık diye düşünüyorum.
Efendim peki Python ile uygulama yapıp, HTML ile Web mi kodlayayım?
Mantıklı olur mu?
Ayrıca Python Hacker'ların kullandığı bir dilmiş.
İnsanları Hack'lemek için mi kullanılıyor bu dil?

Mr. Robot üzerinden edindiğim hackerlık tecrübesine dayanarak hackerların dilin gücünden ziyade kolay kullanımından dolayı Python tercih ettiklerini söyleyebilirim :D . FBI daki memur zihniyeti Perl ile shell scriptlerle uğraşırken kahramanlarımız Python ile akıp gidiyorlardı :p . Yani bir programlama dili değil kolay bir script dili olarak tercih ediyor olabilirler.

Bunun dışında hackerların sistemlerdeki exploitleri yani açıkları göstermek için geliştirdikleri ufak araçlar oluyor. Bunlar eskiden geleneksel olarak C ile yazılıyordu, günümüzde ise sistem seviyesi açıklardan ziyade uygulama seviyesi açıklar söz konusu olduğunda C yerine Python ile exploit araçları geliştirilebiliyor. Muhtemelen basit ve sade bir dil olduğu ve açığı en sade şekilde ortaya koyduğu için tercih ediliyor olabilir. Python öğrenince bu açıkları geliştirecek seviyeye ulaşmış olmuyorsunuz tabi :D . Açık bulabilmek bambaşka bir meziyet. O noktadan sonra geliştireceğiniz araç herhangi bir dil ile yazılabilir.

Python ile çok kısa sürede özel bir işi yapacak bir uygulama geliştirebilirsiniz. Uygulama bile denemez aslında bunlara. Not defterinde yazıp tıklayıp çalıştırdığınız ufak programcıklar gibi düşünebilirsiniz bunları. Yoksa bir sürü teknoloji varken Python ile masaüstü uygulama geliştirmek hiç mantıklı değil. Hackerlar da masaüstü uygulama geliştirmiyorlardır muhtemelen her şey komut satırı onlar için.

Python ile masaüstü uygulaması ya da mobil uygulama geliştirmek mantıklı iş değil. Bu alanlarda çok sınırlayıcı bir dil. İmkansız değil ama bu işler daha iyi teknolojiler var. Programlamanın mantığını öğrenmek için ve yapay zeka, makine öğrenmesi gibi alanlar için Python oldukça iyi bir dil. Bunun dışında iş gören basit uygulamalar geliştirilebilir. Büyük uygulamalar için ise farklı teknolojilere bakmak daha mantıklı.

HTML, CSS hangi web teknolojisini kullanırsanız kullanın öğrenmeniz gereken diller. Bunlar programlama dili değil sadece belli işi yapmak için geliştirilmiş tanımlama diller. HTML,CSS ile hesap makinesi yapamazsınız örneğin programlama diller ile ise yapabilirsiniz. Bunlar web tasarım için kullanılan diller. Sitenin içeriğini ve tasarımını bu diller ile yazıyorsunuz. Forumlarda kullanılan BBCode'un gelişmişi gibi düşünebilirsiniz bunları.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı