Köy arazisinde yolda kalma

Ekrem ÖZ

Hectopat
Yer
Isparta SDÜ
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci - Endüstri III
Cevaplayan ya da okuyan arkadaşlar hatırlayacaktır büyük ihtimalle. 3 ay önce bir tezim için bir soru sormuştum sosyalde. Bkz.
Tez Sorusu: Issız bir yolda arabanızla gidiyorsunuz...

Yaklaşık 2 hafta önce tatil için 4 arkadaş İstanbul'dan Kocaeli Bağırganlı köyüne gittik. Arkadaşların arazisi de yani çadır kurduğumuz yer köye/kasabaya 22 km uzaklıkta. Arkadaşların orada bir arazisi varmış denize yakın. Neyse Çadırımızı kurduk, arabadan malzemelerimizi indirdik. Sahile yüzmeye gittik saat 13:00 civarıydı. Sahilden çıktık, kasabaya gidip marketten ekmektir, tuzdur vs. alıp çadırımızın başına geri gitmek için arabaya bindik. Araba çalışmadı. Hava yavaştan kararmaya başladı. 8+1 Transit aracımızı tek şeritli köy yoluna engebeli araziden iterek güç bela çıkarmayı başardık ama asıl sorun şimdi başlıyordu. Hava kararmaya başladı, bulunduğumuz konumdan saatte 2-3 araba anca geçiyordu ve telefonlar çekmiyordu. Öyle bir durumda insan içinden şaka bu diyebiliyor ama sadece filmlerde olmuyormuş. Şortlarla beraber arabanın yanında oturmaya başladık. 2 arkadaş el feneriyle beraber 22 km uzaklıktaki kasaba merkezine gönderdik. Ben ve bir arkadaşımda arabanın başında geçen olursa diye yaktığımız ateşte beklemeye başladık. Saat 19.55'ten 23.35'e kadar toplam 11 araç geçti.

Geçen 11 araçtan sadece 4 tanesi durarak sorunun ne olduğunu sorup, yardım etmek istedi.( Kimseyi niye durdu durmadı diye suçlayamam, sadece hazırladığım tez sorusunu birebir hayatımda yaşamış bulundum. Onu paylaşmak istedim.) Duran 4 araçtan 2 tanesi ailesiyle beraber geçen kişilerdi, araçlarını durdurup sorunun ne olduğunu öğrenmek istediler ve ellerinden gelen yardımı yapmak istediler. Diğer 1 araç lise çağında, ehliyetsiz bir şekilde babasının arabasını izinsiz alıp gece dolaşan bir grup gençten oluşuyordu. Onlardan takviye kablosu alıp takviye yaptık ama nafile. Durup yardım etmek isteyen son aracı ise, 30 yaşlarında yalnız seyahat eden bir öğretmen hanımefendi sürüyordu. O öğretmenimizi de canı gönülden tebrik ederim. Niye derseniz; durmayan diğer 7 araçta orta yaşta herhangi bir olayda bize karşı koyabilecek büyükler-gençlerdi. Kimi yardım talebimizi fark ettiği halde, bir problem yaşadığımızı gördüğü halde, hızını kesti, kimi görmezden gelerek geçti gitti.

İnsan hazırladığı ödevi, bizzat hayatında yaşayınca değişik oluyor. Sizin yazdığınız cevaplar yardımcı oldu, ama bizzat yaşayınca daha etkili oluşuyormuş onu anladım. Ve benim için bir tecrübe oldu.

Son olarak, zor durumdayken ve yardım etme imkanı olan insanların sizin durumunuzu görüp, görmemezlikten geldiğinde insana ağır koyuyormuş onu anladım.

Saygılar, hürmetler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı