Kola dökülen klavyede çalışmayan tuşlar tamir edilebilir mi?

Daha fazla  
Herkese merhaba, yaklaşık 2-3 gün önce klavyeme kola döküldü. B, J, l harflerini hiçbir şekilde yazamıyorum. Çözüm olarak ne önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhaba, yaklaşık 2-3 gün önce klavyeme kola döküldü. B, J, l harflerini hiçbir şekilde yazamıyorum. Çözüm olarak ne önerirsiniz?

Tek çare klavyenin altini açip o kısmıs kurutman alta kadar inmiştir o ayrıyeten diğer tuşlarda tam kurumadan kullandıysan onlarda gidebilir.

Standart klavyelerdense, elinizden gelirse söküp tuşların olduğu plastik kağıtları devreden ayırmadan sabunlu su ile yıkayın, kurulayın. Koladaki şeker çok nalettir. Yapış yapış olur.

Mekanik klavyenin tuş sıkıntısı 2 şeyden kaynaklı olabilir. Birincisi mekanik kısım (2 adet pin ve 1 adet yay.) İki tel sürekli iletim halinde ve değiyordur. Sen basınca bu iletim kopar ve basış algılanır. Senin bu 2 iletkenin kola yüzünden korozyona uğramış ise iletim normalde hiç gerçekleşmez ve tuş algılanmaz. Öte yandan mekanizma sağlam olur fakat mekanizmanın anakarta bağlandığı kısım korozyona uğraşmış olabilir. Bu durumda da tamamen sökülüp izopropil alkol ile temizlenmeli, gerekiyorsa tuşların yeniden lehimlenmesi gerekir. Eğer anakart üzerindeki çiplerde kısa devre oluştuysa geçmiş olsun. Çok zor.

Geri
Yukarı