Kontrolcü ile A-RGB fan kullanmak

terileptil

Kilopat
Yer
Ankara
Yeni bir kasa aldım. Modeli MSI MAG Vampiric 010.

Kasa, içinde bir adet fan ile geliyor ve fanda da A-RGB özelliği var. Fakat ben kasanın gelmesine 1 gün kala fark ettim ki anakartımda A-RGB portu yok. 4 pinli PWM kısmını bağladım, fan dönüyor fakat anakartımda 3 pinli ARGB portu olmadığı için fanın RGB kısmı çalışmıyor doğal olarak. Ben de bunun için birkaç araştırma yaptım ve fan kontrolcülerinin bu sorunu çözebildiğini gördüm.

İlk olarak uygun fiyata şu kontrolcüyü buldum: Dark Mini ARGB Adreslenebilir RGB Kontrolcü (DKCCBR2A)

Kargo ile birlikte 50 liraya geliyor. Eğer bu benim işime yarayacaksa yarın hemen sipariş verebilirim. Fiyatı çok uygun geldi. Bir bilginiz var mı? Alırsam fanı RGB ile kullanabilir miyim? Bir de bunu alırsam fandaki efektleri kontrol etme şansım olur mu?

Bu işini görür fiyatını da uygun anacak tek giriş görüyorum bir kaç tane fan olacağı için 3 pinli RGB çoklayıcı gerekmez mi ?

Bu işini görür fiyatını da uygun anacak tek giriş görüyorum bir kaç tane fan olacağı için 3 pinli RGB çoklayıcı gerekmez mi ?

Yok, bir tane ARGB fan var kasada zaten. Tek giriş benim için yeterli yani. Kasanın içinde dahili olarak gelen fan ARGB onu çalıştırmam gerek sadece. İleride RGB fan almayı da düşünüyorum ama onların kendi kontrolcüsü çıkıyor içlerinden. O yüzden şimdilik elimdeki tek fanı çalıştırmaya yetecek bir adaptör benim işimi görür.

Teknobiyotik'e sordum ve onlar da bunun işimi göreceğini ve ön tanımlamalı efektler ile fanı kullanabileceğimi söyledi. Bu efektler arasında nasıl geçiş yapabileceğim hakkında bir fikriniz var mı? Onlara da sordum fakat henüz cevap gelmedi. Kumanda veya bir buton göremedim çünkü adaptör üzerinde. Kasada normalde bu fanı kontrol etmeye yarayan bir tuş bulunuyor fakat ARGB portuna takmayıp bu adaptöre takınca kasadaki değiştirme tuşu yine iş görür mü?

Teşekkürler bu arada cevap için.

Yok, bir tane ARGB fan var kasada zaten. Tek giriş benim için yeterli yani. Kasanın içinde dahili olarak gelen fan ARGB onu çalıştırmam gerek sadece. İleride RGB fan almayı da düşünüyorum ama onların kendi kontrolcüsü çıkıyor içlerinden. O yüzden şimdilik elimdeki tek fanı çalıştırmaya yetecek bir adaptör benim işimi görür.

Teknobiyotik'e sordum ve onlar da bunun işimi göreceğini ve ön tanımlamalı efektler ile fanı kullanabileceğimi söyledi. Bu efektler arasında nasıl geçiş yapabileceğim hakkında bir fikriniz var mı? Onlara da sordum fakat henüz cevap gelmedi. Kumanda veya bir buton göremedim çünkü adaptör üzerinde. Kasada normalde bu fanı kontrol etmeye yarayan bir tuş bulunuyor fakat ARGB portuna takmayıp bu adaptöre takınca kasadaki değiştirme tuşu yine iş görür mü?

Teşekkürler bu arada cevap için.
Ne demek rica ederim, bende buton görmedim ama buralar buton olabilir.
1575972362315.png

Ne demek rica ederim, bende buton görmedim ama buralar buton olabilir.
Eki Görüntüle 471248

Evet büyük ihtimalle budur mantıklı geldi. :)

Sonradan kontrolcüsü ARGB fan alacaksan elindeki fana uyumlu model al girişlerinden birine tak. İdareten tek fan için ucuz da olsa bence değmez. ARBG fan alana kadar bir süre böyle idare et derim.

Ya işte sonradan onları alıp almayacağım belli değil. O yüzden bunu alıyorum. Egzoz fanın ışıklandırması yeterli gelirse almam hatta büyük ihtimalle. RGB özelliği olmayan ama hava akışı açısından daha iyi değerler veren daha ucuza fanlar var. (Be Quiet, Arctic gibi) Onlara yönelebilirim. Kasanın ön kapağından içerisi gözükmüyor zaten o yüzden RGB almaktan vazgeçerim eğer kasanın kendi fanı yeterli gelirse gözüme. Şimdi karta para yükleyip siparişini vereceğim yukarıda attığım kontrolcünün. Bakalım, umarım işimi görür.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı