Konya'da, Demir eritme Fabrikasında çalışan Suriyeli Genç, Yoğurucunun içine düşerek Can verdi

Çok alakası var. Orada sadece sigorta değil güvenlik önlemi de yazıyor, okumayı öğren öyle gel. Giydiği tişort sıkışıyor ve adamı içine çekiyor. Üstünde en basitinden bir tulum olsa bu yaşanmayacak. Bunun haricinde orada sigortalı Türk işçiler çalışıyor olsa mekan denetlenmek ve gerekli iyileştirmeler yapılmak zorunda.
Güvenlik önleminin alınmaması çalışanın mı işyerinin mi suçu?

Çok alakası var. Orada sadece sigorta değil güvenlik önlemi de yazıyor, okumayı öğren öyle gel. Giydiği tişort sıkışıyor ve adamı içine çekiyor. Üstünde en basitinden bir tulum olsa bu yaşanmayacak. Bunun haricinde orada sigortalı Türk işçiler çalışıyor olsa mekan denetlenmek ve gerekli iyileştirmeler yapılmak zorunda.
Saçmalık bizde Suriye'li çalıştırıyoruz ama devlet bizi denetlemeye geliyor. Sorun Suriye'li de değil işverende.

Güvenlik önleminin alınmaması çalışanın mı iş yerinin mi suçu?

Yine okuduğunu anlamıyorsun. Diyorum ki, orada kayıtsız çalışıyor o adamlar, dolayısıyla iş yerinin muhtemelen belgesi falan yok, makinenin bulunduğu yerde çalışan kimse gözükmüyor devletin elindeki belgelerde. Bu sebeple iş yerine bu konuda bir zorlama yapılmıyor.

Yine okuduğunu anlamıyorsun. Diyorum ki, orada kayıtsız çalışıyor o adamlar, dolayısıyla iş yerinin muhtemelen belgesi falan yok, makinenin bulunduğu yerde çalışan kimse gözükmüyor devletin elindeki belgelerde. Bu sebeple iş yerine bu konuda bir zorlama yapılmıyor.
Tamam haklısın. Ceza yemeye niyetim yok.

Makinaların maalesef şakası olmuyor. Muhtemelen o kadar yakınına girmemesi gerektiği halde kullanma eğitimi verilmediği için kazaya kurban gidiyor. Dalgınlıkta olabilir, üzücü durum.

Suriyeli neden benim hala ülkemde sığınmacı olarak bulunuyor? Savaş bitti, ülkene geri dön, inşaa et, ülkeni kalkındır. Daha ne işin var burda? Ben anlamıyorum bunlara yapılan yardım kimseye yapılmıyor. Yardım aldığın halde bile sığındığın ülkede kaçak olarak çalışmak nedir? Bu kadar aç gözlülük olur mu ya? Bunlar bizden çok rahat bir şekilde yaşıyor. Bu olayı aç gözlülüğün sonu olarak yorumluyorum.

Son düzenleme:
Türkiye 'ye İş Sağlığı ve Güvenliği göstermelik olarak uğradığı için bu tarz olaylar gözüme normal geliyor. Allah rahmet eylesin, mülteci meselesi başka konu onu başka yerde konuşun. Çok merak ediyorum İşkur 'un iş müfettişleri gerçekten sabahtan akşama kadar ne iş yaparlar? İlla birilerinin ölmesi veya sakat kalmaları mı gerekir? İnsanlar haklarını alamayacakları şekilde fazla fazla saatlerce çalıştırılmalı mıdır gerçekten? Bu ülkede hafta tatili nedir bilmeyen insanlar var, günde 12 saat ve üzeri hemde asgari ücrete çalıştırılan insanlar var...

Çok üzücü, Allah rahmet eylesin.

Yeni konular

Geri
Yukarı