KPSS Coğrafya zor mu?

oblomovv

Decapat
Makaleler
1
Sözel derslerim genelde iyidir edebiyat tarih vs fakat bu zamana kadar hiç coğrafya çalışmadım. Sözel dersler arasında en sevmediğim derstir. Nasıl çalışılacağına dair de hiçbir fikrim yok. KPSS coğrafyanın zorluk seviyesi nasıldır? Nasıl çalışılmalı? Sadece ezber yaparak Full'e yakın yapabilir miyim?

Bilginin üzerinden mantık yapabiliyorsun. Akdeniz ilklimi diyelim misal olarak: "Akdeniz ikliminin özelliklerine göre aşağıda yorumlardan hangisini söyleyebiliriz?" dese karşılık veremezsin. 2 günde olacak şey değil. Her dersi ciddiye alacaksın.

Yorum temeli var yani sormak istediğim buydu örneğin edebiyat ve tarih sorularında bu çok yok. Mantık olmamasından kastım tamamen ezbere dayalı değil zaten farklı bir şeydi o neyse.

Zor değil. Hem mantık hem ezber gerektiren kısımlar var. Örneğin ülkenin mutlak konumunun ortaya çıkarttığı sonuçlar ve bu sonuçlara bağlı olarak çıkan iklim özellikleri, rüzgarlar vs. var. Ülkenin özel konumunun ortaya çıkarttığı sonuçlar da farklı iklimler, farklı bitkiler olması. E hangi bitkinin hangi bölgede yetiştiğini soruyorlar sınavda. Bu da hem mantık, hem de ezberden geçiyor. Mantıken hangi bitkinin karasallık ve yükselti sebebiyle nerede olacağını bulursunuz ama o bitkinin adını ezberlemeniz gerekiyor. Aynı şekilde dağlar ve akarsular da öyle. Adlarını ezberlemesi zor ama bir noktada mantıkları var. Yüksek yerlerden akan akarsuların akış hızı hızlı oluyor mesela. Bence çok zevkli bir ders. Muhtemelen Türkçeden sonra en çok eğlendiğim KPSS dersi bu. Matematiğe ara vermiş ve tarih ile vatandaşlığa başlamamış olarak söylüyorum. :D

Zor değil. Hem mantık hem ezber gerektiren kısımlar var. Örneğin ülkenin mutlak konumunun ortaya çıkarttığı sonuçlar ve bu sonuçlara bağlı olarak çıkan iklim özellikleri, rüzgarlar vs. var. Ülkenin özel konumunun ortaya çıkarttığı sonuçlar da farklı iklimler, farklı bitkiler olması. E hangi bitkinin hangi bölgede yetiştiğini soruyorlar sınavda. Bu da hem mantık, hem de ezberden geçiyor. Mantıken hangi bitkinin karasallık ve yükselti sebebiyle nerede olacağını bulursunuz ama o bitkinin adını ezberlemeniz gerekiyor. Aynı şekilde dağlar ve akarsular da öyle. Adlarını ezberlemesi zor ama bir noktada mantıkları var. Yüksek yerlerden akan akarsuların akış hızı hızlı oluyor mesela. Bence çok zevkli bir ders. Muhtemelen Türkçeden sonra en çok eğlendiğim KPSS dersi bu. Matematiğe ara vermiş ve tarih ile vatandaşlığa başlamamış olarak söylüyorum. :D

Coğrafyayı aradan çıkardıktan sonra mat ve tarihi beraber götür bence. Ben en son coğrafya ve vatandaşlık çalışmayı düşünüyorum. Matematik sıkıntı sorular da zorlaşmış gibi duruyor son yıllarda neredeyse TYT'ye yakın sorular çıkar yakında. Bu arada coğrafya tahmini kaç günde biter veya ayda?

Coğrafyayı aradan çıkardıktan sonra mat ve tarihi beraber götür bence. Ben en son coğrafya ve vatandaşlık çalışmayı düşünüyorum. Matematik sıkıntı sorular da zorlaşmış gibi duruyor son yıllarda neredeyse TYT'ye yakın sorular çıkar yakında. Bu arada coğrafya tahmini kaç günde biter veya ayda?

Belki öyle yaparım, matematik ve tarih beraber olur. Vatandaşlık da oraya sıkışır. Matematik soruları elbette biraz daha zorlaşmış aslında coğrafya da öyle olmuş. Çok detaya giriyorlar artık çünkü soruları kalmamış.

Coğrafya aslında çalışılsa 1 ay hatta daha kısa sürede biter. Sonrasında bolca harita üzerinden ve kitaplardan tekrar edip soru çözerek çok iyi öğrenilir. Bence böyle akan giden bir ders coğrafya. Türkçe de aynı şekilde.

Çalışana zor diye bir şey yoktur sadece ezber ve mantık gerekiyor başarılar.

Yeni konular

Geri
Yukarı