KPSS ile atanma vs DGS ile 4 yıllığa tamamlama

TOPG

Yoctopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba.

Hacettepe Üniversitesi bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum.
(Ortalama: 3.54)

2023 DGS sınavına girdim, güzel bir sıralama elde ettim lakin Ankara içerisinde bilgisayar Mühendisliği kazanamadığım için tercih yapmadım.

Bu yıl KPSS, YKS, DGS yani yapılacak olan tüm sınavlara gireceğim.

Eylül ayından beri YKS maratonundayım. TYT, AYT çalışıyorum.

DGS netlerim: Matematik 40-45 arası, Türkçe 25-35 arası.

YKS netlerim: TYT 70-75 arası, AYT 45-50 arası (Lise ortalaması: 83.02).

Yaklaşık 2 haftadır KPSS ile atanıp (Ankara ili içinde) iş hayatına bir an önce geçmeyi düşünür oldum.

Çünkü artık bunaldım ve sıkıldım. Yaş gelip geçiyor, 2002 doğumluyum.

Bilgisayar Mühendisliği kazanırsam ders saydırma falan olacağı için en az 2.5 - 3 sene daha okuyacağım.

Mühendislik okuyup 3 yılın sonunda işsiz ve parasız kalacağım.
Artı olarak yaş olacak 25-26.

Durum böyle olduğu için KPSS ile atanıp, üniversite okumayı bir kenara bırakıp iş hayatına başlamak bana daha mantıklı geliyor.

KPSS ön lisans ile atanırsam tam olarak ne olacağım ne iş yapacağım?

Çünkü "bilgisayar Programcılığı mezunu KPSS ile ne iş yapar?" diye biraz araştırmaya çalıştım ve kafam çok karıştı.

Hem bu sınav süreci hakkında hem de bu KPSS ön lisans hakkında bana bilgi ve tavsiyeler verebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:

Bu sitedeki KPSS robotlarıyla atama dönemlerinde nereler açılmış görebilirsiniz. Memurluk, bilgisayar işletmeni, tekniker ya da şoför olarak atanılabiliyor önlisans ile. Farklı işler de mevcut.

KPSS ile atanılabilecek bir bölüm, atanıp geçin. Üniversitelere başvurursanız bilişim kısmına rahat girersiniz. Boşuna üniversitede sürünmeyin.

Teşekkür ederim.

Bu sitedeki KPSS robotlarıyla atama dönemlerinde nereler açılmış görebilirsiniz. Memurluk, bilgisayar işletmeni, tekniker ya da şoför olarak atanılabiliyor ön lisans ile. Farklı işler de mevcut.

Teşekkür ederim bilgiler ve robot için. Kullanıp bakacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. DGS ile Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği kazanacak kapasite sizde var aslında. 25-26 yaş, üniversite mezuniyeti için normal yaşlardır.

Dostum bende elektrik-elektronik mühendisliğini bitirdim atamalar felaket yüksek. Kendi alanım en az 87'den başlıyor ondan ayrıyeten düz memurluk kodu olan 4001 de 87-88'den başlıyor en az. Yani diyeceğim odur ki KPSS düşünüyorsan çok sıkı şekilde çalışmalısın. Seçim olmayacak 2024 KPSS de oda kontenjanları etkileyebilir. 2002 doğumlusun çok geç değil rahat ol. Ben 2024 KPSS için 87-88 almaya güvenemedim o yüzden tecili bozup askere gideceğim ve sonra yoluma bakacağım çünkü KPSS kazanamazsam askerliği neredeyse 1 sene uzatmış olup hem de yaşım geçecek. Bazen karar vermek hayatta zor olabiliyor umarım hepimiz için hayırlısı olur. (1999 doğumluyum)

Merhaba. DGS ile Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği kazanacak kapasite sizde var aslında. 25-26 yaş, üniversite mezuniyeti için normal yaşlardır.
Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederim.

Ekonomik şartlardan dolayı Ankara dışında okuyamayacağımı bildiğim için DGS de tercih yapmamıştım ve staj yaptığım özel bir şirkette işe girmiştim.

Bazı gerçekliklerle karışılaşana kadar hedefim hep bilgisayar mühendisliği okumak olmuştu hatta işten ayrılma sebebim bile bu yüzdendi.

Biraz geç olmuş olabilir ama önemli olan şeyin "okumak" değil "para kazanmak" olduğunu şimdi anladım. Bu yüzden KPSS yapıp atanma tarafına çok yakınım.

Dostum bende elektrik-elektronik mühendisliğini bitirdim atamalar felaket yüksek. Kendi alanım en az 87'den başlıyor ondan ayrıyeten düz memurluk kodu olan 4001 de 87-88'den başlıyor en az. Yani diyeceğim odur ki KPSS düşünüyorsan çok sıkı şekilde çalışmalısın. Seçim olmayacak 2024 KPSS de oda kontenjanları etkileyebilir. 2002 doğumlusun çok geç değil rahat ol. Ben 2024 KPSS için 87-88 almaya güvenemedim o yüzden tecili bozup askere gideceğim ve sonra yoluma bakacağım çünkü KPSS kazanamazsam askerliği neredeyse 1 sene uzatmış olup hem de yaşım geçecek. Bazen karar vermek hayatta zor olabiliyor umarım hepimiz için hayırlısı olur. (1999 doğumluyum)

Dediklerinizde haklısınız atama puanları yüksek ve bu yüzden de tek seferde geçip atanmayı planlıyorum.

Tecil bozmayı düşünmüyorum 1 yıl 4 ay kaldı 😅

Askerliğimi atandıktan sonra yapmayı düşünüyorum.

Zaman çok hızlı geçiyor.

3 yıl boyunca üniversite koridorlarında sürünüp derslerden geçmek için gece gündüz çalışacağım.

3 yılın sonunda güzel bir ortalama yapamayıp ve kendimi alanımda geliştiremezsem işsiz, aşsız, bir baltaya sap olamamış birisi olarak kalacağım.

Aile evinde olduğum için bazı şeylerde insanın zoruna gidiyor.

O yüzden KPSS ile atanıp en azından gelirli bir birey olarak aile evinde kalmak daha güzel olur gibi 🤣

Size de askerlik yolculuğunuzda başarılar dilerim.

Sağlıkla dönmeniz dileğiyle.

Son düzenleme:

Ekonomik şartlardan dolayı Ankara dışında okuyamayacağımı bildiğim için DGS de tercih yapmamıştım ve staj yaptığım özel bir şirkette işe girmiştim.

Bazı gerçekliklerle karışılaşana kadar hedefim hep bilgisayar mühendisliği okumak olmuştu hatta işten ayrılma sebebim bile bu yüzdendi.

Biraz geç olmuş olabilir ama önemli olan şeyin "okumak" değil "para kazanmak" olduğunu şimdi anladım. Bu yüzden KPSS yapıp atanma tarafına çok yakınım.

Dediklerinizde haklısınız atama puanları yüksek ve bu yüzden de tek seferde geçip atanmayı planlıyorum.

Tecil bozmayı düşünmüyorum 1 yıl 4 ay kaldı 😅

Askerliğimi atandıktan sonra yapmayı düşünüyorum.

Zaman çok hızlı geçiyor.

3 yıl boyunca üniversite koridorlarında sürünüp derslerden geçmek için gece gündüz çalışacağım.

3 yılın sonunda güzel bir ortalama yapamayıp ve kendimi alanımda geliştiremezsem işsiz, aşsız, bir baltaya sap olamamış birisi olarak kalacağım.

Aile evinde olduğum için bazı şeylerde insanın zoruna gidiyor.

O yüzden KPSS ile atanıp en azından gelirli bir birey olarak aile evinde kalmak daha güzel olur gibi 🤣

Size de askerlik yolculuğunuzda başarılar dilerim.

Sağlıkla dönmeniz dileğiyle.

Eyvallah dostum. Kendine güven ama KPSS'ye atanacağım diye bel bağlama b planın her daim olsun. Ben mesela kendime güvenemediğim için b planım askerliği aradan çıkartmayı devreye soktum. Yedek subay olarak yaparsam 1 sene rütbeli ve maaşlı olarak çalışacağım :D

Yeni konular

Geri
Yukarı