Kredi kartına taksit nasıl işliyor?

okuyanadam

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba öncelikle, ben ilk defa KYK'nin bana vermiş olduğu kredi kartı ile 12 ay taksitle alışveriş yaptım ve şu kulaklığı aldım.

1664576290520.png

Gözükmezse HyperX Cloud II, taksitlendirme sonucu 1236,63 TL tuttu. Her neyse ilk defa yaptığım için şunu merak ediyorum. 12 aya böldüğümüzde 103 TL oluyor benim ödemem gereken miktar. Ancak araştırdığımda kredi kartlarında ödenmesi gereken asgari tutar oluyormuş ve bu da "anladığım kadarıyla" %20'si imiş. Şimdi ben ödediğim paranın %20'sini hesaplayınca 247 TL gibi bir ödeme çıkıyor ama taksit ekranında 103 TL idi Amazon'da. Şimdi ben hangisini ödeyeceğim hiçbir şey anlayamadım. Aylık 103TL olan bana gayet uygundu (vade farkına rağmen) ancak ayda 250TL isteyecekse banka ben onu ödeyemeyeceğim. Bununla ilgili bana yardımcı olabilecek olan var mıdır acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aylık taksidin 103 tl ise 103 TL'nin %20sini ödersen herhangi bir sıkıntı çıkmıyor. Geriye kalan paraya faiz biniyor. Adı üzerinde asgarisini ödüyorsun. 103-26= 77TL. 77TL'ye günlük olarak faiz biniyor ve bu faiziyle birlikte diğer ay ödeyebilirsin.

Normalde ödemen gereken tutar taksit sonucu çıkan tutardır. Ama eğer durumun veya ödeme imkanın yok ise asgari tutarı ödeyebilirsin. Fakat bu borcunun faizlenmesine ve taksit tutarından daha azını ödediğin için kalan borcunun giderek sana daha fazla yük olmasına sebep olacaktır.

Karta başka borcunuz yoksa 103 TL'dir ödenecek miktar. Çünkü 12 aylık taksit yapmışsınız. Ekstre kesildiyse oradan da görebilirsiniz. Sizin dediğiniz 247 lira 5 taksite tekabül eder. Asgari ödeme tutarı da o 103 liranın %20'sidir. Ama tavsiyem 103 lira olarak ödemeniz çünkü asgari tutara faiz biniyor diye biliyorum.

Banka size aylık ekstre çıkarır bu miktarı ödeyeceksiniz. Bu ekstrede aylık taksit miktarınız ve o ayki harcamalarınız tutarından oluşur. Tamamını ödeyemezseniz asgari öderseniz bu durumda ekstra faiz ödersiniz ve banka belli bir sayıdan sonra kartınıza kısıtlama uygulamaya başlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı