Kredi kartının 2. kez asgari borcu ödenirse ne olur?

Prism

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. Geçen ay, Axess kredi kartımın asgarisini ödemiştim. Bu ay da çok sıkışık olduğumdan maalesef yine asgarisini ödemeyi düşünüyorum.
Bir sorun olur mu? Ek bir faiz çıkar mı? Veya kredi notum düşer mi?

Minimum kredi kartını ödemek, geç faiz ödemenizi engeller, ancak sözleşmeden doğan faizlerinizi değil. Borcun faiz getirmemesi için vade borcunun tamamını ödemeniz gerekir. Ancak, borcun tamamını ödeyemezseniz, asgari ücreti ödemeniz kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyebilir.

Borç belirtilen süre içinde ödenmezse, çoğu kişinin kredi notunu olumsuz etkilediği bilinmektedir ve belirli hesaplamalara göre düzenli olarak ödenmesi, gerekmektedir. Ancak kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çekenler için dönem borcuna dahil asgari tutarı ödemek çok önemlidir. Bu durumda, sadece minimum vade borcunu ödemek değil, kredi notunuzu nasıl etkilediği çok önemlidir. Kredi tutarının minimum ödemesi kredi notunuzu olumsuz etkilemeyecektir gibi bazı yanlış algılar da mevcuttur. Fakat sürekli olarak kartın asgarisini ödemek sizin üzerinizde olumsuz bir sonuç doğurabilir.

Kaynak: Kart Borcunun Asgarisini Ödemek Kredi Notunu Düşürür Mü? – Para Ustası

Gününde ödendiği müddetçe herhangi bir olumsuz etkisi (kredi notunuza) olmaz ama ekstre borcunuzun kabarmamasına dikkat edin zira alışkanlık yapabilir sizde. Bu durumun aksine düzenli olarak ekstre borcunun tamamının ödenmesinin kredi notuna olumlu etkisi vardır.

Gününde ödendiği müddetçe herhangi bir olumsuz etkisi (kredi notunuza) olmaz ama ekstre borcunuzun kabarmamasına dikkat edin zira alışkanlık yapabilir sizde. Bu durumun aksine düzenli olarak ekstre borcunun tamamının ödenmesinin kredi notuna olumlu etkisi vardır.
Ama arkadaş tamamını ödemiyor, asgarisini ödüyor. Bundan dolayı asgarisini ödemeye devam ederse kredi notunu düşürür.

Faiz işlenir, kredi notunu düşürmez. Sürekli kartın asgarisini ödemek hiçbir hukuksal süreç doğurmaz, yasal bir hakkınızdır ve sorun oluşmaz. Fakat ciddi faizler ödemektesiniz. Borcunuzun artışını takip edin. İnternetteki kaynaklar farklı farklı şeyler demekte fakat genel olarak kredi notunu etkilemediğini söylüyorlar, bankanızın müşteri hizmetlerine sormanız yararınıza.

Son düzenleme:
Ama arkadaş tamamını ödemiyor, asgarisini ödüyor. Bundan dolayı asgarisini ödemeye devam ederse kredi notunu düşürür.
Ben aksini söylemedim hocam, yanlış anlaşılmış olabilir. Asgarisini ödemek kredi notunu düşürmez. Aksine, düzenli olarak tüm borcu ödemek kredi notuna olumlu yansır. Sadece kişiye olumsuz etkisi vardır, günlük faiz işlenir ve alışkanlık yapabilir. Bu da ilerde asıl borcun kabarmasına yol açabilir; kısır döngü yani.

Ben aksini söylemedim hocam, yanlış anlaşılmış olabilir. Asgarisini ödemek kredi notunu düşürmez. aksine, düzenli olarak tüm borcu ödemek kredi notuna olumlu yansır. Sadece kişiye olumsuz etkisi vardır, günlük faiz işlenir ve alışkanlık yapabilir. Bu da ileride asıl borcun kabarmasına yol açabilir; kısır döngü yani.

Arkadaşın attığı link açık açık düşürür notu diyor. Onluk bir şey yok, ya site yanlış bilgi veriyor ya da bilmediğimiz bir durum var. Bankadan bankaya değişebilir belki.

Ben o sitede yazanlara mantıken de katılıyorum. Sizce bankalar o ayki ekstredeki borcun tamamını ödemeyen yalnızca asgarisini ödeyen ve bunu defalarca yapan bir insana kredi vermek ister mi? Bence istemez. Aksi olsaydı o zaman herkes asgarisini ödesin, neden tamamını ödüyor ki.

Arkadaşın attığı link açık açık düşürür notu diyor. Onluk bir şey yok, ya site yanlış bilgi veriyor ya da bilmediğimiz bir durum var. Bankadan bankaya değişebilir belki.

Ekran görüntüsü 2021-08-13 125428.png

Yukarıdaki linklerin hepsinde etkilemez denmiş, hatta olumlu etkisinin olacağını belirtenler de var.

Benim yorumum şu şekilde; ortada bir borç var -asgari olsa bile sonuçta yasal bir şey ve banka bunu yansıtmış sonuçta- ve biz bu borcu geciktirmeden ödüyoruz. Ortada bir gecikme yok ve tahsilat gerçekleşmiş. Asıl borcu geciktirip ödememektense asgarisini ödemek daha mantıklı oluyor her zaman. Eklediğim resimde de görüldüğü üzere herhangi bir "geç ödeme" durumu oluşmamaktadır ve bankanız Findeks'e borcun ödendiğine dair bilgilendirme yapmaktadır. Fakat son çıkarımım bu durumun fazla uzatılmaması yönünde. 3 aydan fazla asgari ödeme yöntemini tavsiye etmiyorum ama tercihe kalmış bir durum.

Her banka Findeks kurumunu ve notunu değerlendirme alıyor.
Findeks paketim var. Telefon ile soru sorabilirsiniz.
1 kere asgari ödemek zorunda kaldınız ödediniz.
2.kez aynı şeyi yapmanız puanı düşürür net,kesin bilgi.

Ne yapmak lazım?
Kart limiti 25,000 TL altındaysa 20% asgarisi.
Kartın limiti 25,000 TL ve üstü ise 40% asgari ödemesi var.

20,000 kullandınız 4000 ödemek gerekiyor minimum siz 5000 ödeyin.
Yada 4,500 ödeyin.

Bunlar hep karşınıza çıkacak 2 ay para bulamayıp asgari ödersiniz gelecek ay çok para bulup borcunun tamamını ödeseniz dahi bu -puan 3-6 ay kalır..

Geri
Yukarı