Kron XC 300

Turk Kahvesi

Kilopat
Makaleler
2
Merhaba arkadaşlar, üç ay önce kendime 370 liralık bir Geroni bisiklet aldım şu bildiğimiz standart çift amasörlü 21 vites 26 jant, üç aydır gitmediğim yol yapmadığım adrenalin kalmadı :) Dün kuzenime Kron XC 300 27.5 jantlı hidrolik modelini aldım beraber baya bir yol gittik değiştire değiştire gittik deneme şansım oldu.
Şimdi sorum şu bende kendime almayı planladığım modeldi ona nasip oldu (aslında onu kendime alıp benimkini kuzenime verecektim) ikisinide sürdükten sonra kafam karıştı şimdi benim ki ucuz normal bir bisiklet, sürerken bana fazla bir fark gelmedi sadece bazı önemli noktalarda fark var fren mesafesi işte vites geçileri gibi ama ben bunları artık alıştığım için çok önemli gelmiyor açıkçası frenleme mesafesinide zaten kendim düşünüp ayarlıyorum sizce kendimede Kron XC 300 almalı mıyım? Alacağımız bisikletçi beni tanıyor açık hesap yapacak birazını peşin verip diğerini taksit yapacak, siz ne düşünüyorsunuz, bana yeterli mi, yoksa bende adam gibi uzun yollarda iyi bir bisiklet almalı mıyım? Bu arada elimdeki bisikletle de uzun yola gidebiliyorum :) Yokuşlarda biraz yorsada pek öyle sıkıntı çekmedim.

@BilgisayarKurdu

Elindeki bisiklet amatör işi ve biraz ağır olsa gerek, sonradan bindiğin bisiklet ile arada yaşayacağın fark haliyle XC300'deki HD frenler ve vites geçişlerindeki biraz olsun iyileşme, bisikletin daha bir sağlamlık hissi vermesi diyelim.

Sen eğer "Ben ileride de bisiklet sürerim, bu işten gerçekten zevk alıyorum" diyorsan kesinlikle değiştir.
Trafikte o bisikletle çoğu araç sürücüsü seni amatör yerine koyar ve tınlamaz. Trafiğe çıkıyorsan değiştir derim kısacası.

Peki dediğim model iyi mi, bir üst modelini de alabilirim, bisiklete karşı büyük bir tutkum var çok seviyorum, parçalarından pek anlamam ama kullandığımda kaliteyi hissederim yani iyi midir değil midir hissederim, birde biraz hor kullanıyorum. Peki sen olsan hangi Kron modelini alırdın? (bisikletçiden taksitli alacağım için sadece üst seviyede Kron markası var)

@BilgisayarKurdu

Hocam bir de XC 450 modeli var XC 300 ile aralarında fark var mı 450 daha hoşuma gitti, hocam jant boyu 27.5 mi yoksa 29 mu alayım? Boyum 183.
@BilgisayarKurdu

Arkadaşlar dağ bisikletleri yol bisikletleri gibi değil, tekerlek ölçüleri yol bisikletlerinde olduğu gibi sabit 26" değil. Şuan fark ebatlar deneniyor, test ediliyor, farkı ölçüler söz konusu.

Boyunun uzun olması en geniş tekerleği alman için bir sebep değil. Boyun uzunsa kadro boyunu yüksek seçersin. 20" gibi mesela, L beden gibi yani.

Boy olarak ise 27,5 öneririm, ikisinin tam orasını tutuyor, ki genelde 27,5" önerilir.

Trafikte o bisikletle çoğu araç sürücüsü seni amatör yerine koyar ve tınlamaz. Trafiğe çıkıyorsan değiştir derim kısacası.
Bunu ben de düşünmüştüm. Ben farklılık olsun diye fat bike aldım ve tekerleklerinin ne kadar kalın olduğunu size söylememe gerek yok. Onunla bile kimse tınlamıyor ve o bisikletlere amatör denemez hatta 1200 liraya aldığımı söyleyince çoğunlukla en az 3000 lira eder gibi duruyor deniyor tabi her şey para değil profesyonel olması için kendin modifikasyonlar yaparsın daha güzel olur. Dikkat çekiyorum ama yine herhangi bir beyinsiz yola sonradan katılsa da bana tip tip bakıyor neden? Çünkü yoldan gidiyorum. Yani daha motosikletlere bile saygı gösterilmiyor. İstediğin bisikleti al boş. Yine tınlamaz yine öküz gibi arkadan kornaya basar ileride kırmızı ışık yanıyor iki saniye önce ışıklara gelip beklesen ne olacak. Yani Türkiye'de bisiklet sürmek için hayatını hiçe sayıp sen de arabaları tınlamadan yoldan gideceksin sana çarparsa olan sana olur ama cezayı da o yer. Trafiğe çıkmak için olması gereken sadece havalı korna amatör bisiklet olsun ama havalı korna olsun yeterli.

Kaldırımdan gidersin adam telefonuna bakar frene basarım (frenden de ses çıkıyor bakıma gidecek) aklı bir yerlerine girer ki çarpmayacak biliyorum yanında durdum telefonunu düşürecekti neredeyse yoldan git der bildiğin suçlu benmişim gibi. Tamam kaldırımdan gitmemem gerekiyor da onun da önüne bakması gerek. Yoldan gidersin tip tip korna basarlar yani bisikletlere saygı sıfır. Ben fat bike alacaktım zaten başka sebeplerden dolayı hani bir umutla belki saygı da duyarlar dedim. Yok, yani bisiklete bu ülkede rahatça binemezsiniz.

Söylediklerine yürekten katılıyorum ancak bu ülkede bisiklet sürmek gibi bir cesaret göstermişsen bu ülkenin aptal insanlarının kurduğu sisteme ayak uydurman gerekiyor şimdilik:)
İnan ben bile trafikte, önümde kırmızı yandığı halde yavaş gitme lüksüne sahip değilim özellikle de arkamda bu denli cahil insan araba sürüyorken.

Arabalar gibi davranmak zorunda kalıyorum inan :) Unuttukları şey 110 beygire sahip olmadığım.

Unuttukları şey 110 beygire sahip olmadığım.
İşte bu yani. Motosiklet yok altımızda ya da herhangi bir elektrikle gidecek kit. Yani yavaş gitsen ne olacak ileride kırmızı ışık yanıyor sen orada bekleyeceksin zaten değil mi? Bazılarının hatasından ben korna yiyorum. Benim kalkış hızım araba kadar değil ilk kalkışı yapacağım ve durmayacağım yeşil ışık bana yanıyor ama bir tane hödük yola atlıyor durmak zorunda kalıyorum arkadakiler kornaya basıyor yani ne yapacağımı bilmiyorum. Aralardan geçip lambanın hemen yanında duramıyorum çünkü arabalar tamamen birbirine yapışık gidiyor hiç boşluk yok ortada sap gibi kalıyorum. Arkama baksam ters şeride girecek birisi var arkama bakmasam belki araba gelecek ki bazıları da gazı köklüyor yani çekilmezsen ezecek yani frene bassa bile çarpacak. İki ucu ... değnek. İyi ki yol bisikleti almadım da dağlara falan gitme lüksüm var oralarda rahat sürerim. Şu an düzgün bir yer bulamadım İstanbul tarafında dağlık arazi.

Aklıma gelmişken söyleyeyim. Zımpara ve mat siyah sprey boya ile şu an kullandığı bisikletini profesyonel gösterebilir. Benim 10 senelik çocuk bisikletini iki tüp sprey boya ile BMX bisikletlerine benzettim jantları da boyadım ayrı bir güzel oldu. Tabi alabiliyorsa böyle hidrolik frenli bisiklet de fena olmaz yani. Hidrolik frenli bütün dağ bisikletleri bir hoşuma gidiyor. (y)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı