Kubuntu kurulumunda disk ayrımları nasıl olmalı?

Caelum362

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel HD 3000
İ5-2450M 2.5 GHZ
8 GB RAM
Meslek
Öğrenci
Merhaba,
Kubuntu kurmak istiyorum fakat ayrılmış disklerimi değil hepsini kullanmak istiyor.
Yerel C diskim var, yanında yedek E ve D olmak üzere iki ayrılmış yedek diskim bulunuyor fakat Kubuntu bunu tek bir diskmiş gibi görüyor. Yedeklerim silinmeden kurma yolum var mı?

Elle seçeneğini seçip Windows'un kurulu olduğu yer hariç Linux'ta kullanmak istediğiniz, ayırdığınız (Minimum 30 gb olsun.) alanı seçip bölüm olarak root yani / olarak seçip dosya sistemini ext4 seçin. 8 GB'den az RAM'iniz varsa 4 GB bir alan daha ayırıp onu da SWAP olarak seçin. 8 GB'den fazla RAM'iniz varsa ve HDD kullanıyorsanız SWAP alanı vermeniz yararınıza değil zararınıza olacaktır.

Gerekli alan: 30 GB - Bölüm olarak root yani / seçilecek. ext4 dosya sistemi.

Opsiyonel: 4 GB - Swap yani takas alanı.

Amacım asıl işletim sistemi olarak kubuntu kullanmak o yüzden 240GB'lık Yerel diskimi sıfırlayacağım benim korumak istediğim Yedek disk E ve F.

Amacım asıl işletim sistemi olarak kubuntu kullanmak o yüzden 240GB'lık Yerel diskimi sıfırlayacağım benim korumak istediğim Yedek disk E ve F.
Hocam o zaman Gparted uygulamasını açıp E ve F diski dışındaki her disk bölümünü ext4 olarak biçimlendirin ve birini genişletip biçimlendirdiğiniz diğer disk bölümlerini tek bir alanda toplayın. Bu alanı da kubuntu kurucu uygulamasından root yani / yapıp kuruluma devam edin. E ve F'ye dokunmayın.

Gparted'ı Windows disk bölümleyici uygulaması olarak düşünebilirsiniz. Windows'tan daha kolay bir arayüze sahip.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…