Kuduz Şüphesi

Yusuf Talha

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle uzun zamandır forumda aktif olmadığımdan ötürü bir üzüntü içerisinde olduğumu belirtmek isterim. Bu durum muhtemelen yaklaşık 8 ay kadar devam edecek. Şimdi konuya geçelim: Yaklaşık 2 hafta önce okuldan çıktığımda bir yarasa suratım ile gövdeme çarptı. Kuduz olduğumdan şüphe etmeye başladım. Şimdi bana muhtemelen doktora git diyeceksiniz ama oturduğum semtteki doktorlar ve ailem beni pek takmıyor. Ayriyeten bunun belirtisi midir bilmiyorum ama kollarımı kaldırınca ağrılar ve gözlerimin altında morarmalar başladı. Forumda doktor veya bu konuda bilgili birisi varsa ve yardım ederse sevinirim.

Doktorlar/ailem beni pek takmıyor da ne demek? :) Derhal doktora git olayı anlat ve muayene ol. Belki yaşadığın sorunlar olayla alakasız ama tedbiri elden bırakmamak gerek. Ailen cidden seni takmıyorsa polise git. Seninle ilgilenmediklerini ve rahatsız olduğunu söyle. Bir çözüm bulurlar elbet.

Peki sizce gerçekten çok mu yersiz şüphlerim? Suratıma çarptığında ağız ve burundan mikrobu almış olmaktan korkuyorum.

:D Kuduz mikrobu çarpmayla bulaşmaz. Deri altı mikrobun temasıyla bulaşır ki o da her çarpanın kuduz mikrobu taşıma ihtimali olmadığından söylediğin belirtiler de uyuşmadığından farklı bir rahatsızlığın var gözüküyor. Ancak Ensar'ın dediği gibi kontrol için bir doktora görünebilirsin.

Kuduz bulaşması için kuduz mikrobu taşıyan canlının salyasının açık yaraya bulaşması gibi bir mecburiyet var ancak bazı yayınlarda yarasa için solunum yoluyla bulaşma görüldüğü belirtiliyor. Ancak sizdeki belirtiler pek kuduz şüphesi uyandırmıyor ama bir rahatsızlığınız var fiziksel veya olayın travması kaynaklı psikolojik. Her halukarda bir hekime başvurmakta fayda var.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı