Küçülen fonksiyonu bozulan böbrek tekrar eski haline dönebilir mi?

SheckaE

Yoctopat
Daha fazla  
9 yıl önce böbrek küçülmesi durduruldu idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle oldu. Şu an kontrol ettiriyorum ve MSÜ'ye girme gibi bir hedefim olduğundan dolayı sağlık araştırması yapıyorum. Bir sitede okuduğuma göre böbrek tekrar eski haline dönebilirmiş ne kadar doğru merak ediyorum şimdiden teşekkür ederim.

Askeriyenin kriterlerini bilmiyorum ama böbrekler belirli miktarda hücre hasarını karşılayıp normal fonksiyonlarını sürdürebiliyorlar. Örneğin iki böbreğinden birini bağışlayan insanlarda, kalan böbrek zamanla büyüyerek iki böbreklik iş yapmaya başlıyor. Dolayısıyla eğer o dönem böbreğiniz az zarar gördüyse, fonksiyonları tekrar yerine geldiyse, sağlık açısından büyük ihtimalle ömrünüzün sonuna kadar problem yaşamazsınız, sadece kalan böbrek hücrelerinizi daha iyi korumanız gerekir, ama askeriye böbrek fonksiyonları normal olmasına rağmen boyut küçüklüğü sebebiyle sizi reddeder mi onu bilemiyorum.

Ama böbreklerinizin toplam fonksiyonunu etkileyecek düzeyde bir zarar görmüş olma ihtimaliniz de var elbette. Kan sonuçları, yakın zamanda yapılmış ultrasonlarda böbrek boyutları vs birçok kriteri var onun.

Doktora bir dahaki gidişinizde bunu sorun, durumunuzu tamamen anlatmasını isteyin size.

Yeni konular

Geri
Yukarı