Kulaklık ile jak lehimleme

Mike

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba ,
Benim kulaklığım tam jack in olduğu yerden koptu ve teki çalışmamaya başladı. Bende ordan kesip yenisini takmak için jack aldım. Kulaklığım mikrofonlu ve üzerinde 1 adet müziği durdurmayı sağlayan düğme var. Kablonun içinden 5 adet kablo çıktı. Mavi, yeşil, kırmızı, yeşil ve kırmızı sarılı bakır kablo ve bakır kablo olmak üzere. Fakat bu kabloların nereye lehimlendiğini bilmiyorum. Lehim yapmışlığım var orda sorun yok ama hangi kabloyu nereye lehimlemeliyim. Yardımcı olursanız sevinirim. Alttaki linklerdeki fotoğraflarda kabloyu, aldığım jacki, üzerinden çıkan eski jacki ve kulaklığımı görebilirsiniz.
Şimdiden teşekkür ederim.

o80ZPo.jpg
lr3y2l.jpg
nmjgV1.jpg
B6v0mj.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
3 Ring Headphone Jack
How to replace a broken headphone plug (Urbanears Plattan) | Miracula's Blog

İlkel elektrik bilgimle benim iki önerim var:
1. Kulaklığı müzik çalmakta olan kaynağa takıp kabloları ikişer ikişer farkı farklı uçlara değdirerek ses gelmesini bekleyip kulaklıkları bulmaya çalışabilirsin.Tahminim yeşil ve kırmızı kulaklık, yeşil/kırmızı karışık olan toprak.
2.Düğmenin olduğu plastik kutucuk kolay açılabiliyorsa onu açıp hangi kulaklıktan hangi renkler geliyor anlayabilirsin, aynı şekilde mikrofon ve topraklama kablosunu da anlarsın. Kutucuğun içinde tellerin lehimlendiği bir pcb kartı vardır diye tahmin ediyorum, üzerindeki yollardan üstten gelen kablolar altta hangi renk kablo olarak gidiyor görürsün. Sonrasını ya linklerden birşeyler çıkararak ya da farklı kombinasyonları deneyerek bulursun.

standart CTIA olması lazım
Screen-Shot-2015-04-15-at-1.38.15-PM.png
8ffd53cb1602e520485c22b40b32b2f2.jpg

41VSafHTezL.jpg

Sarıları birleştirip 3gnd'ye, maviyi 1e, kırmızıyı 2 ye, kırmızı yeşilin ortasındaki kablo 4e kırmızısı ise ayrılıp 3e bağlanacak gözüküyor. Ama şundan eminim Sadece ses gelsin diyorsanız Sarıları birleştirip 3gnd'ye, maviyi 1e, kırmızıyı 2 ye bağlamanız yeterli.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Konuyu en sonunda çözdüm. Aynı kulaklığı tamir etmeyi başardım. emin değilim dediğim yeşil, kırmızının ortasındaki kabloyu ayırıp yeni aldığım jakın 4m kısmına lehimledim,kırmızı,yeşili sarılarla birleştirdim(ground). Kulaklığın tüm fonksiyonları çalışıyor şuan.
Orijinal kulaklığa lehim yapacaksanız. 4m kısmı en dipte. Yani mix,ground,kırmızı,mavi.
htc kulaklık kablo.png
HTC KABLO.jpg

Dosya Ekleri

• iPhone-Headphone-Wires-EDITED-RESIZED.jpg
    iPhone-Headphone-Wires-EDITED-RESIZED.jpg
    34,3 KB · Görüntüleme: 1.184
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı