Kullanılabilir RAM miktarı düşük

Xway

Centipat
Daha fazla  
1654439933707.png

Gördüğünüz gibi boşta 7.89 diyor ama 3.62 kullanabiliyorum. Neden?

1. Görev yöneticisinde baktınız mı? Görev yöneticisinde kullanılan uygulamalardan kaynaklı olabilir.
  2. Kullandığınız bir donanım işlemci ile entegre çalışıyor olabilir. Bu RAM miktarından kırpar. Dahili ekran kartları gibi.
  3. Anakartta sokette sorun olabilir. 4+4 RAM takıldığında 1 sokette bağlantı sorunu varsa bellek miktarını okusa bile okuma yazmaya kapalı hale getirir.
  4. İşlemcide sorun olabilir. Bellek üzerindeki kanallara erişim sağlayan pinlerden kaynaklı belleğin belirli bir alanına yazma okuma yapamaz bu sebeple kesinti olabilir.
  5. İşletim sistemi 32 Bit olabilir. 32 Bit sistemler 4 GB'ye kadar RAM desteği sunar.
  6. BIOS yapılandırmasında eksik ayarlar olabillir.

1. Görev yöneticisinde baktınız mı? Görev yöneticisinde kullanılan uygulamalardan kaynaklı olabilir.
  2. Kullandığınız bir donanım işlemci ile entegre çalışıyor olabilir. Bu RAM miktarından kırpar. Dahili ekran kartları gibi.
  3. Anakartta sokette sorun olabilir. 4+4 RAM takıldığında 1 sokette bağlantı sorunu varsa bellek miktarını okusa bile okuma yazmaya kapalı hale getirir.
  4. İşlemcide sorun olabilir. Bellek üzerindeki kanallara erişim sağlayan pinlerden kaynaklı belleğin belirli bir alanına yazma okuma yapamaz bu sebeple kesinti olabilir.
  5. İşletim sistemi 32 Bit olabilir. 32 Bit sistemler 4 GB'ye kadar RAM desteği sunar.
  6. BIOS yapılandırmasında eksik ayarlar olabillir.

Gerçekten bir sorun var mı sizce?

Gerçekten bir sorun var mı sizce?

Sistem özelliklerinizi yazarsanız bununla ilgili yardımcı olmaya çalışırım. Kullandığınız sistem ve bileşenlerden anlayabiliriz. Bir de ekteki gibi görev yöneticisindeki RAM kısmının ekran görüntüsünü atabilir misiniz?

1654445632771.png

RAM belleğinizde bir sorun yok. İlk paylaştığınız görselde yazan kullanılabilir alan mevzusu buradaki kullanılabilir alana denk geliyor. Yani 3.9 GB'yi sisteminiz ve arka planda çalışan uygulamalar kullanmakta boşta kullanıma müsait olan 4 GB görünmekte. Laptop kullandığınız için dahili grafik birimide bir miktar kullanmakta (128MB-2048MB arası).

Geri
Yukarı