Kutu değişimi sonrası bağlantıda problem olur mu?

EkmekArasiHDD

Megapat
Makaleler
3
Yer
Ordu/Perşembe
İnternetimiz VDSL ve bizlere direkler yoluyla havai olarak geliyor. Direkteki kutu epeydir var ve oradan hizmet alıyoruz. Kutudaki hız 63 Mbps ve bunu normalde alabiliyordum ancak bir takım sorunlar fark ettim.

Öncelikle kutu yağmurlu havalarda yağmuru yediğinde sebepsizce hızım ve kapasitem artıyor. Evet yalan söylemiyorum. Hızım ve kapasitem artıyor. 8 dB SNR'de normalde 59-60 Mbps hız gelirken yağmuru yedikten sonra bir süreliğine 67-68 Mbps gibi hızlar alıyorum. Sonrasında eski haline dönüyor.

Sonrasında ise rüzgarlı havalarda kablolar oynadıkça tüm sinyal değerlerim bayağı fazla oynamaya başlıyor. Kesintiden modemde SNR değerimi 25 dB yapsam da bile rüzgarlı havalarda 14-12-23-8 gibi değerlerde dolaşıyor. Bu iki durumu düşündüğümde kutuda problem olduğu kanısına vardım. Ki kutu bayağı uzun zamandır orada ve yemediği yağmur, kar, rüzgar, güneş kalmadı. Ancak bir endişem var.

Kutumdan eve gelen kabloda Mavi-Beyaz tel grubundan internet alıyorum. Kabloda bir tane daha boşta beyaz tel mevcut. 1.5 ay önce falan kabloma ek yaparken kazara 2 kere diğer beyaz telden ek yaptım ve sinyal değerlerim ciddi anlamda yerlere çakılmıştı. Yarıdan fazla şekilde düşüş vardı. Elimdeki Yak boncuğu bitmişti ve sipariş verdim. Gelene kadar ölüm gibi hızlarda kullandım interneti. Ne alaka diyeceksiniz şimdi. Şöyle ki ben bu kutuyu yeniletsem yenileyen kişiler kabloları farklı bağlarsa ve bu yüzden hızımı almada problemler yaşar mıyım? İşte yarı yarıya sinyal değerleri, pinglenmeler, packet loss gibi sorunlar yaşar mıyım? Kutu değişiminden Türk Telekom sorumlu diye biliyorum. Bunu nasıl değiştirtebilirim? Yardım eder misiniz? Kutumda sorun mu vardır sizce?

Hocam çok garip bir durum yak 1 ekin tam oturduğuna eminsiniz değil mi?
Eminim. Ek defalarca yenilendi. Hatta Telekom ekibi gelip yeni DSL kablosu bile çaktı. Bu hava olaylarında değerlerimin bu denli oynamasının başka bir açıklaması yok. Kutu eski kutu zaten. Ama değiştirtsem elimdeki hızdan da olur muyum, ping olur mu bilmiyorum. Bir tık endişelendiriyor bu durumlar.

Eminim. Ek defalarca yenilendi. Hatta Telekom ekibi gelip yeni DSL kablosu bile çaktı. Bu hava olaylarında değerlerimin bu denli oynamasının başka bir açıklaması yok. Kutu eski kutu zaten. Ama değiştirtsem elimdeki hızdan da olur muyum, ping olur mu bilmiyorum. Bir tık endişelendiriyor bu durumlar.

Krone'den çıkan kablo ile mi yak 1'i bastın eğer öyleyse Krone'ye gelen kabloyu çıkart direk eve giden hattına çak en güzeli öyle reglet arada öyle şeyler yapabiliyor.

Krone'den çıkan kablo ile mi yak 1'i bastın eğer öyleyse Krone'ye gelen kabloyu çıkart direk eve giden hattına çak en güzeli öyle reglet arada öyle şeyler yapabiliyor.
Kutudan eve dış ortam kablo geliyor tek kablo halinde. Kablo kalın ve şekil vermem zor. Zateb ekte sorun yok. Evin içinde bir adet ek mevcut boncukla yaptığım. Onun çalışmasında sorun falan yok. Sorun olsa oynadıkça değerlerim değişirdi. Tek modemde de değil sorun. Diğer modemimde de böyle davranıyor. Penseyle de sıktım sıkıca. Daha bu gün yağmur yağdı ve kutu ıslandı. 8 SNR ile 65k hız gelmeye başladı. Şimdi kutu yeniden kurumaya başladı ve aldığım hız da düşmeye başladı. Rüzgar olayında da dengesiz sinyaller geliyor modeme. Kutuda sorun olduğunu anladım bu şekilde.

Hocam öncelikle kutu dediğiniz ankastre olarak adlandırılıyor. Bazı evlerde müteahhit koyuyor onu, bazen de Türk Telekom binaların üstüne veya direklere koyabiliyor. Ankastreye ve ankastre-modem arası kablolama pek umurlarında olmuyor genelde. Eğer Türk Telekom abonesi iseniz saha ekibi veya elit ekip desteğiyle yardım alabilirsiniz.

Hocam öncelikle kutu dediğiniz ankastre olarak adlandırılıyor. Bazı evlerde müteahhit koyuyor onu, bazen de Türk Telekom binaların üstüne veya direklere koyabiliyor. Ankastreye ve ankastre-modem arası kablolama pek umurlarında olmuyor genelde. Eğer Türk Telekom abonesi iseniz saha ekibi veya elit ekip desteğiyle yardım alabilirsiniz.
Yok hocam. O kutu yıllar yılı direğin tepesinde duruyor. Yemediği rüzgar, yağmur, kar, güneş kalmadı. Tabi hala normal şekilde hizmet alıyor gibiyim ama artık sanırım cidden hava olaylarına karşı daha kırılgan hale gelmiş. Türk Telekom'un sorumluluğunda sonuçta ve o kutuyu benimle birlikte 1 kişi daha kullanıyor. Düzeltmek zorunda ne abonesi olursam olayım. Evlerimiz de müstakil yani apartmanda falan değilim ben. Yapılı olursa hatta daha fazla hız gelir ve CRC'de azalabilir diye düşünüyorum. Sadece tek korkum bir yanlışlık sonucu elimdeki hızı da kalıcı olarak kaybetmek. Bu durum söz konusu mudur sizce? Benim kutu ve modem arasında bir sorunum yok. Kutudaki kablolalamalar hassaslaşmış epey.

Geri
Yukarı