Kuzey Köprüsü ve İşlemci Sıcaklığı Hakkında Bilgi

Yer
Mersin
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sistemim;

• AMD FX 8120
  • MSİ 970A-G46
  • 8 GB DDR3
  • XFX 6850 BLACK EDİTİON DUAL FAN
  • 500GB+1TB HDD
  • 500W COOLER MASTER

Kuzey köprüsü sıcaklığı tahminen AIDA 64 ile AUX kısmı oluyor sanırım ve orada gösterilen sıcaklık 80 dereceyi buluyor. AMD OVERDRİVE programını indirip stability test yaptıktan sonra hem işlemcilerin sıcaklıklarında hem de TMPN1 ( Sanırım bu da kuzey köprüsü oluyor.) sıcaklıklarında belirgin farklılıklar gözlemledim. Kasayı yeni aldım Cooler Master G-lite. Ekte vereceğim resim test sırasında çekildi. Sizce hangi değerler daha doğru ve bu değerler normal mi? Değilse kasaya her hangi bir soğutucu fan eklemem gerekir mi? Ayrıca sistem o.c olarak çalışıyor yani auto görevinde. Bios son sürüm 2.3. Şimdiden teşekkürler.

lsucp.png

Kuzey köprüsü sıcaklığı "Anakart" olarak belirtilen yer olabilir. 86 derecede sorunlar çıkar. Sanmıyorum ki Kuzey köprüsü bu sıcaklıkta çalışsın. Bence sıcaklık değerleri otomatik OC edilmiş bir sistem için gayet iyi.

Cevabınız için teşekkür ederim. Az önce 2 adet 12 mm fan alıp kasaya monte ettim ve sıcaklıklarda 5-7 derece fark gördüm. Test sırasında 60 dereceyi geçmiyor artık işlemci. AUX değeri de artık 60'larda diyebilirim. İşlemcinin fanını değiştireceğim kısa zamanda çünkü pek kalitesiz geldi bana. Sizin tavsiyeniz var mı uygun bütçeyle karşılayabileceğim? VATAN COMPUTER - COOLER MASTER - BLIZZARD T2 MINI INTEL LGA 775/1155/1156 & AMD AM2/AM3/AM3+/FM1 - So şuan ki işlemci fanı budur.

Kasanın son durumu şudur efendim ;
lt2dq.png

İşlemci soğutucusunu fikirleriniz doğrultusunda değiştirmeyeceğim ancak kasanın içindeki serin hava biraz işime yaradı ekstra fanlarla. 2 tane 12mm'lik fan taktım birini eksoz fan olarak diğerinide işlemci soğutucunun üzerine gelecek şekilde kasa üst tabanına yerleştirdim. Yalnız bu seferde her hangi bir şekilde fanların devir hızını ayarlayamıyorum. Acaba almış olduğum fanlarda bu özellik yok mu yahut nasıl anlayabilirim?
lt2kr.jpg

Bu kontrol işlemini yapabilmeniz için, fanları doğrudan anakarta monte etmiş olmanız lazım. ^^ 3 pin olarak. Mesela egsoz fanını o şekilde bağlamışsınız kontrol edebilmeniz gerek. Anladığım kadarıyla bu kadar yer anakartınızda yok normaldir bende aynı durumdayım. Sanırım molex'le baladınız değil mi doğrudan güç kaynağına? Birde kırmızı fanı direk işlemcinin üstüne ters çevirip çekerseniz hava akımı iyice artacaktır ve 1-2 derece daha fark edebilir. ^^ Çift fanlı gibi çalışmış olur.

Teşekkürler, evet molex ile bağladım 1 tanesini, egsoz fan 3 pin ile diğer havayı içeri çeken fanı iste 4 pinlik yere 3 pin girişi ile mecburen takmak durumunda kaldım. Kırmızı olan içeri hava alır durumda taktım tersini mi yapmalıydım? Bir de yan tarafa takmayışımın sebebi egsoz fan ile bitişik durup pek bir etki yapamayacağını düşünmem idi. Eğer daha etkili diyorsanız oraya alabilirim ama montede biraz zorlandım vidalar zar zor girdi. Kasanın yanına mı yoksa o egsoz fan bitişine mi bir 12 mm'lik fan taksam kararsız kaldım, siz ne önerirsiniz? Bir de anakartımın biosunda Recep Bey'in başka bir anakart için yol gösterdiği Smart Fan olayını bulamadım. Sanırım böyle bir özelliği yok anakartın.

Fan vidaları maalasef öyle çok kalınlar zar zor giriyor hatta benim yan kapağımı çatlattı namussuzlar. :D Egsoz fan düşündüğünüzün tersine isminden anlayabileceğiniz gibi sıcak havayı dışarı atar. Egsoz ---> Exhaust yani dışarı çıkarmak demektir.(Pek çok anlamından biri). Şimdi ben size neden böyle önerdiğimi izah edeyim: Şuan kırmızı fan içeri soğuk hava alıyor güzel. Ancak işlemci soğutucunuzun konumundan dolayı oda ekran kartından sıcak hava çekiyor. Yapabileceğiniz 2 şey var. Birincisi soğutucuyu ters çevirerek takıp, kırmızı fanı sadece sola çekmek. Bu egsoz fanın akışını bozmaz endişeniz olmasın. İkincisi de daha önce belirttiğim işlemci soğutucusunu ellemeden, kırmızı fanı ters çevirip sola almanız. ^^ Bu değişimler elbet sıcaklıkları etkiler. Bu tür konumlandırmalar en çok su soğutmalardaki radyatörleri etkiliyor...

Teşekkür ederim, hemen deneyip sonucu yazıyorum.

- - - Güncellendi - - -

Malesef fanı sol kısıma alamadım. İşlemci soğutucunun makas kısmı oraya fan takmamı engelliyor. Aynı yere ancak dışarı hava üfleyecek şekilde yerleştirdim. 10 dakikalık stability test sonucu şöyle;
ltp69.png

Yeni konular

Geri
Yukarı