KYK yurt sonuçları ne zaman açıklanacak?

3 Eylülde arkadaşım bir yurdu aradı bilgi için. Bilgi veremeyiz yurt doldu, Meb bize bir liste verdi onlara oda verdik, dedi. 3 Eylül tarihinde ve daha kayıtların açılmadığı zamanda geçmiş bir olay bu, gerisini sen düşün.
Benim hiçbir şeyden umudum kalmadı. Devletin bir kurumuna güvenip gözümü kapatıp rahat edemiyorum ama ev kiraları 1500-2000₺ sırf mecbur kaldığımdan gideceğim şu yurda.

Benim hiçbir şeyden umudum kalmadı. Devletin bir kurumuna güvenip gözümü kapatıp rahat edemiyorum ama ev kiraları 1500-2000₺ sırf mecbur kaldığımdan gideceğim şu yurda.

Hocam yaşam kompleksi tutmanızı öneririm eğer yurt çıkmaz ise, internet ve doğalgazı onlar ödüyor. Su ve elektrik bize ait sadece. Beyaz eşyaları onlar karşılıyor, çalışma ve yemek masası da var. Full eşyalı. Güvenlik ve haftalık temizliği de mevcut. Ayrıca yerin kendine ait kütüphanesi de var. 10 aylığına 19bin e tuttuk Mersin'de. Eğer yazın staj için kalmak istersen ücretsiz kalabiliyorsun yine aynı imkanlar ve şartlar dahilinde. Mersin'in ev fiyatlarına göre gayet uygun bir fiyata tuttuk, senin okuyacağın şehire göre daha uygun fiyatlı ev, apart ya da yaşam kompleksi bulabilirsin.

Normalde KYK başvuruları okul açılmadan 1 hafta önce açıklanıyordu ancak hiç yapmadıkları bir şey yaptılar. Üniversiteleri serbest bıraktılar. Böyle olunca da üniversiteler kendi akademik takvimlerini açıkladılar. Buna göre devam edecekler. Problem bu. Önceden KYK yurtları 1 hafta erken açılırdı. Bu sene bildiğim kadarıyla okul açılmadan 1 gün önce açacaklarmış. Yurt genel olarak kuraya göre çıkıyor. Yani geliriniz pek de önemli değil. Burs tarafında torpil dönüyor aynı yurt mevzusunda olduğu gibi ancak yurt tarafında çok fazla torpil olmuyor. Sistem otomatik kura atıyor. Yurtların kapasitesi yeterli değil. Yurtdışında yurtlarda kalan öğrenci oranı %45 civarlarındayken bizde %20'de kalmış durumda. Bu da emlakçıların, ev sahiplerinin elini güçlendiriyor. Emlakçılar ve ev sahipleri zaten ağızlarından salya akarak bekledikleri için ev fiyatlarının uçuk olması normal. Ben üniversiteye başladığımda 425 TL burs alıyordum. Ev kiraları yine 800-1000 civarındaydı. Şimdi burs 650 TL. Yıl başında da zam gelecek. Ev kiraları 2000 civarına uçmuş. Çok bir fark yok.

Geri
Yukarı