Laptop Açıldıktan Bir Süre Sonra Donuyor

deathbat

Kilopat
Arkadaşlar yine merhaba. Geçenlerde PES 2017 ile ilgili kartımda bir sorunum vardı onu hallettim konuyu silecektim silemedim. Neyse şimdiki sorunuma gelelim diğer konuda da dediğim gibi Lenovo V310 dizüstü bilgisayarım yeni daha 1 haftalık falan. Yakın zamanlarda baş göstermeye başlayan bir donma sorunu ile karşı karşıyayım. İnternette araştırdığım kadarıyla sabit disk kullanımı ile alakalı bir şeymiş galiba bunu görünce bende disk kullanımına baktım ki %100'de sabit kıpırdama yok. 2 çözüm yolunun ikisinide yaptım disk kullanımı o an düştü ama sonraki gün yine çıktı. Bir an donuyor tuşundan kapatmak zorunda kalıyorum. Garantiye göndermeli miyim? Göndermek istersem nasıl göndereceğim? Ankara'da yaşıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle kontrol etmekte fayda var çünkü çok kolay çözümü olan bir sorun olabilir sonuçta. Görev yöneticisinden Başlangıç sekmesine gel ve orada açılışta ki gereksiz uygulamaları devre dışı bırak. Bir diğer yol ise Win+R tuşlarına basarak çalıştır penceresini aç, ''msconfig'' yaz ve oradan ''Hizmetler'' sekmesine gel, ''Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle'' kutucuğuna bas ve geriye kalan gereksiz uygulamaları vs. kapat ve bilgisayarını yeniden başlat bakalım hızlanma olursa biraz da olsa başarmışız demektir.

SSD alıp takın cihaza. Garantiden daha çok faydası olur, emin olun.
Galiba sorun disk kullanımından değil bugün onu farkettim. Çünkü pc yi yeni açtım spotifyden müzik dinlerken dondu kapatmak zorunda kaldım yanda da görev yöneticisi açıktı ve disk kullanımı %10 bile değildi. Şuanda mail yolu ile bir lenovo muhteremiyle konuşuyorum klasik güncelleme falan yapın diyor halbuki 1709 güncellemesinden sonra sistem hayli yavaşladı ve değişen bir şey olmadı. Önerilere açığım efendim bu gidişle daha alalı 1 hafta olan aleti garantiye vereceğim.

Lenovo'nun yaptığı standart üç kağıtçılıktan birisi... İyi özelliklerdeki pahalı laptoplara 5400 rpm'lik 1 TB hdd takar bilgisayar kağnı gibi hareket eder ve seni soğutur. Bilgisayardan anlamadığım zaman 3500 liraya hevesle oyun bilgisayarı diye laptop aldım bilgisayar 1.5 dakikada açılıyordu. Arada bir donuyordu sinirlerim tepeme çıkıyordu. Bu dediğim olay 15 günlük bilgisayar ve hafızası boş olan bilgisayarda başıma geldi. Daha sonra 1 hafta boyunca araştırdım. Sonra SSD denen en büyük icatla tanıştım. M2 sata SSD girişi olan laptop almışım Allah'tan bilmeden :) Gittim SSD aldım ve taktım. Bilgisayar 10 saniyede açılır oldu ve donma hiç yok şuan... Sürüm 1709 olduğu halde... Yönetici Recep Altaş zaten en doğru bilgiyi vermiş SSD al tak. Garantiden hiç birşey çıkmayacak boşuna 10-15 gün bilgisayarsız kalma. Ya da temiz Windows 10 kur. Denemekten zarar gelmez.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı