Laptop anakartı PCI-Express destekler mi?

MarlonBrando

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Dell Inspiron 7559 model laptop kullanmaktayım. Anakart üzerinde SSD için M2 slotu olduğunu biliyorum. Fakat bu slota SATA tipinde bir SSD mi almalıyım yoksa PCI-Express bağlantı tipli bir SSD mi almalıyım?

Anakartımın hangi bağlantıyı desteklediğini nereden öğrenebilirim?
Eğer anakartım PCI-Express destekliyorsa boşuna SATA tipli bir SSD'ye para vermeyim diyorum.

Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cihazınızdaki M.2 slotu yanlızca SATA kontrolcüsüne bağlı. M.2 PCI-e SSD'leri desteklemiyor. Piyasadaki M.2 SATA ürünleri pahalı ve az çeşit olduklarından dolayı SATA portuna takılan SSD almanızı öneririm. Aralarında herhangi bir performans farkı yok. Adata SU800, 850 EVO ve 850 PRO modellerinden birisini alabilirsiniz.

Cihazınızdaki M.2 slotu yanlızca SATA kontrolcüsüne bağlı. M.2 PCI-e SSD'leri desteklemiyor. Piyasadaki M.2 SATA ürünleri pahalı ve az çeşit olduklarından dolayı SATA portuna takılan SSD almanızı öneririm. Aralarında herhangi bir performans farkı yok. Adata SU800, 850 EVO ve 850 PRO modellerinden birisini alabilirsiniz.

Cevabınız için teşekkür ederim.

Gerçekten piyasada çok fazla m2 slotuna takılabilen SSD yok. Fakat SATA portuna takılabilir bir SSD alırsam sanıyorum HDD'den feragat etmem gerekecek. Çünkü cihazımda bir CD Rom da yok.

HDD'nin sağladığı geniş depolama alanı benim için çok önemli ve şuan için 500GB ve üstü bir alan sağlayan SSD alacak durumum yok. HDD'den feragat etmeden 240GB'lık 400-450 TL arasında bir M2 ssd almak niyetindeyim.

Peki SATA portuna takılan SSD ile M.2 SATA kontrolcüsüne bağlı SSD arasında bir performans farkı olacak mıdır?

Peki SATA portuna takılan SSD ile M.2 SATA kontrolcüsüne bağlı SSD arasında bir performans farkı olacak mıdır?
İlk postumda belirttiğim gibi arabirim olarak herhangi bir fark yok. Veya M.2 SATA SSD'ler daha performanslı diye birşey de yok. Önemli olan bellek kontrolcüsünün ve NAND yongaların kalitesi.

Fiyat performans olarak en iyi M.2 ürün şuanda ADATA SU800 128 GB (ASU800NS38-128GT-C)
Fakat bütçenizi 100 liraya yakın daha yükseltebilirseniz Samsung 850 EVO'nun 250 GB modelini alabilirsiniz. ADATA SU800'den daha iyidir. (MZ-N5E250BW)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı