Laptop Bataryası Nasıl Uzun Ömürlü Kullanılır?

CT Fletcher

Kilopat
Daha fazla  
Yeni laptop aldım. Şarjı hafif kullanımda 4 saat gidiyor. Batarya performansını uzun ömürlü korumak istiyorum. Laptopun şarjı tam dolunca fişi çekip şarjı %10-%15 e kadar bitene kadar kullanıyorum, sonra tekrar fişe takıp kullanmaya devam ediyorum. Benim yaptığım yöntem iyi midir? Pili doldur boşalt mı yapmalıyım yoksa sürekli şarjda tam dolu olarak mı kullanmalıyım?

Moralini bozmak gibi olmasın ancak dikkatli davranmaya çalışsanda %90'lık bir ihtimalle o şarj ömrü zamanla kısalacaktır.
Çünkü fişe takılı kullanman, oyun oynaman, bilgisayarın ısınması ve bir sürü olay pilin ömrünü etkiliyor. Tabii ki dikkat etmekte fayda var.

Bu yazıyı okumanı da tavsiye ederim:
1. Li-ion piller, 300 ile 500 tam şarj veya 2000 kısmi şarj ömrüne sahipler. Uzun depolama sürelerinin ardından iki veya üç kez doldurup boşaltma işleminin kapasitede artış sağladığı yönünde raporlar mevcuttur. Genel olarak, Li-ion pilinizi tam olarak boşaltmamalısınız.
2. Laptopunuzu sürekli şebekeye bağlı tutuyorsanız, bu davranış notebook bilgisayarınızın bataryasına ( piline) zarar verebilir. Bu nedenle notebook bataryası dolu iken şebeke bağlantısını kesmelisiniz batarya bitmeye yakın uyarı aldığınızda tekrar şebeke bağlantısını açmalısınız.
3. Her ne kadar ucuz olsalar da,yeni pil seçiminizi asla kalitesiz ve garantisiz üçüncü parti üreticilerin pilleri olmamalıdır.. Bu pillerin en büyük sorunları, çabuk ölmeleri ve bazı uç durumlarda, yangın veya patlama tehlikesi yaratmalarıdır.Alınan 3 parti üretici pillerinin merdiven altı çin malı üretimi olmamasına ve notebook bilgisayar dostu olmasına özen gösterilmelidir.
4- Notebook bilgisayarınızı kısa süreli de olsa kullanmadığınız zamanlar da uyku moduna alınız. Uyku modunda olan cihazın bataryası daha uzun süre dayanacaktır.
5- Yüksek grafikli oyunlar oynarken veya DVD izlerken notebook bilgisayar bataryasını kullanmak yerine şebeke gücünü kullanmalısınız.
6-Ekran parlaklık ayarının tasarruf modunda olduğunu ve diğer tasarruf ayarlarınızın güncel olduğunu kontrol etmelisiniz.
7-Notebook bataryasını yerinden çıkarıp sadece şebeke elektriği ile kullanmak zamanla kullanılmayan notebook bataryasının ömrünü azaltacaktır. Bu nedenle notebook bataryasının çıkarılmaması ve aktif kullanılması çok önemlidir.
Alıntıdır: Teknolojioku.com

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı