Laptop Ekran Kartı Gözükmeme Sorunu

ibrahimakbas35

Decapat
Herkese iyi forumlar. Bugün SSD takıldı bilgisayarıma ve formatlandı. Bu işlemlerden sonra aygıt yöneticisinde on board ekran kartı gözüküyor ama harici ekran kartı gözükmüyor. Sebebi nedir?

Gizli aygıtlarda yok. Bilgisayarım Toshiba L 850D 132. İşletim sistemi Win 10. Daha önce Win 10'da da sorun yoktu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Normal olarak, Windows 10 Driver yüklemesini Windows Update üzerinden kendisi yapıyor. Windows Update'leri kur. Eğer gene görünmez ise Harici Ekran Kartı'nın kendi sitesinden elle yükleyip kurabilirsin.

Herkese iyi forumlar. Bugün SSD takıldı bilgisayarıma ve formatlandı. Bu işlemlerden sonra aygıt yöneticisinde on board ekran kartı gözüküyor ama harici ekran kartı gözükmüyor. Sebebi nedir?

Gizli aygıtlarda yok. Bilgisayarım Toshiba L 850D 132. İşletim sistemi Win 10. Daha önce Win 10'da da sorun yoktu.

APU olan bir laptopunuz var. Muhtemelen sürücü kaynaklıdır ya da sorun yoktur. Bazen sürücüyü tek ekran kartı çekiyor veya kişi hatalı kuruyor. APU sistemleri GPU sürücüsü kurulmaz. APU sürücüsü kurulmalıdır, AMD'nin sitesinden APU sekmesi altından ürününüzü bulup, sürücüyü kurun, düzelecektir.

Bir ihtimal de CrossFire olduğu için iki kartı tek algılıyor olabilir, AMD üzerinden düzgünce APU sürücüsü kurduğunuzda ayarlar kısmından sisteme gelin, orada iki kartı da görmesi gerek, orada da görmüyorsa o zaman sıkıntı büyük tabi...

Windows update yaptım olmadı, kendi sitesinden yükledim driverını yine olmadı. Tek umudum format şekli. Önceden windows 10 formatı atınca etkinleştirmeme gerek kalmıyordu. Bilgisayarcı UEFI şeklinde attı formatı ama aslında MBR olması gerekiyor. Hatta UEFIden sonra windows etkinleştirilmedi bile. Şimdi MBR şeklinde deneyeceğim, sonucunu buraya yazarım

Windows update yaptım olmadı, kendi sitesinden yükledim driverını yine olmadı. Tek umudum format şekli. Önceden windows 10 formatı atınca etkinleştirmeme gerek kalmıyordu. Bilgisayarcı UEFI şeklinde attı formatı ama aslında MBR olması gerekiyor. Hatta UEFIden sonra windows etkinleştirilmedi bile. Şimdi MBR şeklinde deneyeceğim, sonucunu buraya yazarım

Hocam MBR ve GPT dediğimiz şeyler depolama ile ilgili kavramlarken, UEFI ve LEGACY dediğimiz şeyler BIOS türü ve tabi ki işletim sistemi kurulumuyla ilgilidir.

LEGACY kurulum yapmanız, eğer olası bir sürücü ile BIOS uyumsuzluğu varsa durumu düzeltebilir... Ama düzeltmeyebilir de...

Bu durumun nedeni sürücünün güncellenmesi ve sonucunda öyle gözükmesi de olabilir. AMD panelinde nasıl gözüktüğü önemli yani Radeon ayarlarında sistem bölümünde gözüken sekmeler ve değerler önemli.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı