Laptop Fan Hızı Artırmak Zararlı mı?

omerfarukc

Hectopat
Daha fazla  
Laptopumun fan hızını arttıracağım. Ses benim için önemli değil. Sadece sistem rahat çalışsın. Fakat attırdığım zaman sistemim zarar görür mü? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dakika başına donuş sayısı arttırırsan yakabilirsin. Onun yerine normal bi formatçı/bilgisayarcı vardır oralarda, ordan bi fan al direkt fişe bağla aynı şey(kesinlikle önermem!!!).

Ekstra satılan soğutuculardan filan al bence, ha yoksa etrafta oyuncak, eski cd/dvd/müzik yazıcı/oynatıcı, saç kurutma makinesi varsa onlardan bilgisayarın için fan yapabilirsin basit bir şekilde. Bir tavsiye olarak da bilgisayarını hafif bir eğimle zemine koy ve dolaba bir şişe(delik olmasın) su koy, su tamamen donun dolaptan çıkar ve bilgisayarın bataryasına değdir, ha dikkat et dışı ıslak olmasın, zaten damla damla olcak dışı ama sen yine de arada bi bezle sil, en etkili yöntem(fansız).

Bilgisayarın BIOS'u zaten fanı kapasitesinden fazlasına çıkarmaz. Ses önemli değilse alın en yüksek değere. Yalnız aldıktan sonra laptop'ı sağa veya sola hızlı şekilde eğim vermeyin. Benim Toshiba'mda yüksek devirde sallayınca fan bir yerlere sürtüyordu. :D

Laptopumun fan hızını arttıracağım. Ses benim için önemli değil. Sadece sistem rahat çalışsın. Fakat attırdığım zaman sistemim zarar görür mü? Teşekkürler.
Yanlış yönlendirmek istemem ama PWM(Darbe teknikli modülasyon-pulse with moderation) ile fana daha fazla güç verilebilir. Benim laptopta sıkıntı olmuyor ama seninkinin modeline göre değişebilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı