Laptop fanı çok ses yapıyor

Makaleler
3
Yer
Nebuchadnezzar
Daha fazla  
Meslek
Judge Dredd
Benim Acer Aspire 5739g model bir dizüstü bilgisayarım var.İlk aldığım zamandan beri 2 yıl geçti.Son 1 aydır fanın olduğu bölümden sürekli ses geliyor.PC’yi ilk açtığımda çok ses çıkmıyor ama sonradan çok fazla ses çıkarıyor ve titriyor.PC’yi gösterdik fandan kaynaklandığını söylediler. Fanı temizlediler. Sonra başka bir bilgisayarcıya gösterdik yüklü programlardandır dediler. Gereksiz programları sildim yine aynı ses geliyor. Özellikle oyun açtığımda ses çıkarıyor fan bölümü titriyor. Tuş kısmındaki titremeden dolayı doğru dürüst oyun oynayamıyorum. Arada bir duruyor yine başlıyor. Bu durum beni sinir ediyor. Fandan kaynaklandığını düşünüyorum. Sence bu durum neyden kaynaklanıyor olabilir?

Ortada bir titreme durumu varsa bu genelde bozuk fandan kaynaklanır. Soğutucu fanların ses yapmaması için genelde içlerinde bilya yer almaktadır. Tabii ki zamanla yağsız kalan bilyalar, üstüne uzun süreli kullanım da binince yuvasından çıkıp dağılabilir. Bu durumda fan yine çalışır fakat bilgisayarın ısınıp fan da yüksek devirlerde çalışmaya başlayınca rahatsızlık veren bir ses ve titreme oluşabilir. Burada kesin çözüm servisin fanı değiştirmesidir. Yazılımsal yolla çözülecek bir sorun değil maalesef.

Uyarı! Bu konu 13 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı