Laptop GPU kullanımı düşüyor

ComputerTechX

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar,
Bazen oyuna girdiğimde GPU kullanım değeri %98-99-100 bazen de başka bir zaman oyuna girdiğimde %30-35 arasında. İki durumda da CPU kullanım değerleri %1-11 arasında seyrediyor genel olarak. FPS değerlerim 130 - 240 (240 Hz ekranım var) sıcaklık değerleri maximum 85 falan oluyor. Hiçbir performans düşüşü falan da yaşamıyorum.
Acaba bu GPU kullanım değerleri normal mi veya böyle olmasının sebebi nedir?

Merhabalar,
Bazen oyuna girdiğimde GPU kullanım değeri %98-99-100 bazen de başka bir zaman oyuna girdiğimde %30-35 arasında. İki durumda da CPU kullanım değerleri %1-11 arasında seyrediyor genel olarak. FPS değerlerim 130 - 240 (240 Hz ekranım var) sıcaklık değerleri maximum 85 falan oluyor. Hiçbir performans düşüşü falan da yaşamıyorum.
Acaba bu GPU kullanım değerleri normal mi veya böyle olmasının sebebi nedir?
Darboğaz oluyor olabilir. Sisteminizi belirtebilir misiniz ? Çünkü genelde bu düşük GPU kullanımı darboğazdan oluyor. Darboğaz işlemcinin veya ekran kartının birbirlerinin hızına yetişememeleri anlamını taşıyor.

Oynadığınız oyuna göre değişir. Mesela RDR2 veya ekran kartı ağırlıklı oynarken GPU kullanımı 99-100 olurken Valorant gibi işlemci odaklı oyunlarda oyunlarda 20-40 arası değişebiliyor GPU kullanımı.

CS:GO'da mesela giriyorum GPU % 98-99 başka bir zaman giriyorum %30 -35 ama işlemci hep %3 - 11 arasında. Sistemim i7-11800h ve RTX 3060. herhangi bir performans sorunu yaşamıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı