Laptop güç seçenekleri nasıl olmalı?

erdenet

Hectopat
Laptopumda, ofis işlerinde çalışırken işlemcide gördüğüm en yüksek sıcaklık 80 derece. (Bunu "CPUID HWMonitor" programında "Temperatures" kısmında "Max" değerlerine bakarak söylüyorum. Tabii bu değerler yeniden başlattıktan veya kapatıp açtıktan sonra değişkenlik gösteriyor olabilir ama konuyu yazarken kontrol ettiğimde gördüğüm değer bu.)

Dün özellikle telefonuma bilgisayardan fotoğraf atmak için "iTunes" indirip USB kablosuyla telefonu bilgisayara bağladığımda çok ciddi sıcaklık artışı olduğunu ve fanların çok yüksek düzeyde çalıştığını gördüm. İşlemcide "Max" değerinin yani en yüksek sıcaklığın 80 derece olması anormal bir sıcaklık mı emin olamıyorum ama laptopumla yakın zamanda beni çok kaygılandıran bazı sorunlar yaşadığım için sıcaklık konusunda çok kaygılı ve takıntılıyım.

(Çünkü eğer laptopum bozulursa yenisini alacak param yok ve bilgisayarsız yaşayamam, abartmıyorum. Tüm hayatım bilgisayara bağlı, hayatım boyunca her günüm tamamen bilgisayar başında geçiyor, işlerimi bilgisayardan yapıyorum. Yıllardır evden dışarı adım atmıyorum. Yalnızca bilgisayar başında zaman geçiriyorum. Bu yüzden bilgisayar benim için hayati önem taşıyor. Bu bilgileri olayın ciddiyetini anlatmak için veriyorum.)

Ofis işlerinde en yüksek sıcaklığın 80 derece olması beni çok kaygılandırdığı için araştırmalar yapıyorum. Bu konumdaki sorum ise laptopumun yakın zamanda kasasını değiştirdim, içini açıp tamamen temizledim ve termal macunlarını yeniledim. (Termal macunlarını çok sürdüm ama sürekli açmak istemediğim için öylece bıraktım. Termal macunu çok sürmem sıcaklığı ciddi düzeyde etkiler mi bilmiyorum ama açıkçası sürekli kasayı açmak istemiyorum. Merak edenler için bir konumda paylaşmıştım, konunun linkini veriyorum. Konu Linki) Laptopumun pili şiştiği için pilini çıkardım ve pilsiz kullanıyorum.

Güç seçeneklerini zaten pilsiz kullanıyorum diye "Yüksek Performans" yaptım ama araştırmalarım sonucunda bunun enerji tüketiminden daha çok laptopun bileşenlerini başta işlemci olmak üzere yüksek performansta çalıştırdığı için daha çok ısınacağını söyleyeni gördüm, bu da beni kuşkulandırdı. Acaba güç seçeneklerini dengeli yapmam sıcaklık konusunda laptopu rahatlatır mı? Laptopumun "Intel(R) Core(TM) i5-8265U" işlemcisi, "NVIDIA GeForce MX110" ekran kartı var. 12GB da RAM'i var.

Bu kadar endişe edilecek bir şey yok, laptoplar için 80 derece çok da yüksek değil. Kaldı ki kendi cihazımı saatler boyunca 90 derecelerde çalıştırdığım oluyor.

Ofis işlerinde 80 derece olduğunu söylediniz. Termal macunu kendiniz mi değiştirdiniz? Kendiniz değiştirdiyseniz yanlış sıkmış, fazla sıkmış veya montaj işlemini yanlış yapmış olabilirsiniz.

Bu kadar endişe edilecek bir şey yok, laptoplar için 80 derece çok da yüksek değil. Kaldı ki kendi cihazımı saatler boyunca 90 derecelerde çalıştırdığım oluyor.

Ofis işlerinde 80 derece olduğunu söylediniz. Termal macunu kendiniz mi değiştirdiniz? Kendiniz değiştirdiyseniz yanlış sıkmış, fazla sıkmış veya montaj işlemini yanlış yapmış olabilirsiniz.
Evet ben değiştirdim, kontrol etmeniz için link vermiştim aslında. Çok sıktığımı biliyorum ama termal macunun çok olmasının o kadar da ciddi bir sorun olduğu konusunda kuşkuluyum.

Kasayı sürekli tekrar tekrar açmak istemiyorum çünkü hem yine kırılma ihtimali var, hem de sürekli termal macun harcamak istemiyorum. Benim için çok para verdim çünkü. Birde istemememin nedeni Termal Macun bu termal macun şırınga tipinde değil. Ucu düz ve eni geniş olduğu için o kadar da kolay sıkılmıyor laptop gibi küçük bölgelere. Belki başka bir araç yardımıyla sürebilirdim ama yapmadım.

Aslında konumdaki sorum 5. paragrafta yer alıyor. O sorum için bir yanıtınız var mı?

Laptopum uçak moduna geçtiğinde (Boeing uçağı gibi ses çıkarıyor.) Beni kaygılandırıyor. Eskiden ya sessiz çalışıyordu ya da ben bu kadar kafaya takmadığım için dikkat etmiyordum.

Geri
Yukarı