Laptop Isısını Odaya En Verimli Şekilde Yayma

Makaleler
9
Yer
Detroit
Acayip saçma bir soru soracağım, hazır olun 😁

Dizüstü bilgisayarım bir Ultrabook olduğu için kışın da olsa oyun veya video render olduğunda işlemci 90 ve üstü sıcaklığa ulaşabiliyor. Bilgisayarın kasası metalik olduğu için işlemcinin olduğu bölgeye parmağınızı uzun süre koyamıyorsunuz, bölge dediğim de klavye ile ekran arasında 3 Cm'lik boşluk. Oda ise 19-21 derece aralığında.

Bir şekilde bilgisayarın bu ısısını odaya yaymak istiyorum. Nasıl yayabilirim? İşlemcinin olduğu noktaya geniş bir metal parçası koymak geliyor aklıma.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar kasa mı masanın altında kullanıyorum. Ayaklarımın üşümesinden nefret eden biriyim. Kasam da neredeyse hiç ısınmıyordu. Isınmaya ihtiyacım var diye fanların RPM'sini düşürdüm. İşlemciye OC çekip bir tık fazla voltaj verdim. Kasanın sıcaklıgı 45 50'den 70 80'lara çıkmıstı. Tüm kışı böyle geçirdiydim :D

O kadar mı kötü durumdayız ya?

Alt kapakta işlemcinin denk geldiği yere heat sinklerden yapıştırabilirsiniz.
Fan ayarını iyice kısıp fanlardan sıcak havanın yavaş bir şekilde çıkmasını sağlarsan çıkan hava yavaş olduğu için soğumayacak ve masayı daha çok ısıtacak. (Test ettim.) Tabi bu render süresini uzatacak.
Tam bu noktada masa yerine büyükçe bir metal plaka koyarsanız daha da çok ısınabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı