Laptop işlemci fan devri sorunu

Why so serious

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba.Lenovo thinkpad T400 model dizüstü bilgisayarımın sürekli kendini resetlemesinin sıcaklıkla alakalı olduğunu farkettim.İşlemci fanı normal devrinde dönüyor.İşlemciye yük bindiğinde ve ısı arttığında fan hızında herhangi bir yükselme olmuyor.Önceden fan sesi bariz şekilde duyulurdu.Artık duyulmuyor.Kulağıma güvenemeyip bir laptop'ı sökerek gözlemledim.Fan hep düşük devirde ve fan devri yükselmiyor.lenovonun kendi sitesinde tüm güncel driver'ları ve güncel biosu indererek gerekli güncellemeleri yaptım.(Bios güncelleme konusunda nedense birşeyleri yanlış yapmışım gibi hissediyorum :)))
Değişen birşey olmadı.
Fan devri 2900 civarında silent hızda geziniyor.Kısa süreli olarak 3200 devre çıkıp geri iniyor.

Notebook Hardware Control programı ile fan devrini yükseltmek istedim fakat 64 bit'te çalışmadı.
Bios da fan devri ile ilgili bir bölüm göremedim.

Ne yapabilirim.Bir program yardımı ile bunu başarabilirmiyim.
Ya da alternatif bir yolu varmı?

Not:işlemci macunu yeni değiştirdim sayılır.6 ay kadar oldu.Soğutma kanalları da tertemiz.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Boştaki sıcaklığı da yüksek, kullandığın macun umarım çok alt seviye değildir.

O sıcaklıkları gördüğüne göre bence işlemci üzerinde macun varlığını kontrol etmekle başla.
Soğutucu tablanın vidalarını aşırı sıktıysan işlemci üzerinden sağa sola akmış olabilir.
Vidaları da, eğer var ise soğutucu tablanın üzerindeki rakamları izleyerek sık, çok da sıkma.

Şu yöntemi de dene:İşlemci Çalışma Voltajını Düşürme (Undervolting) Nasıl Yapılır? enpedi-Anasayfa

Bu yöntem ile şu anki internet kullanımımda 42 derece tam yükte 72 dereceyi geçmeyen T7400 işlemcim mevcut, sende de T serisi olduğu için programın sende çalışması gerekir. Bu akşam bitiremezsin, uzun süren bir iş.

Fan hızı ile ilgili olarak, kullanığın herhangi bir fan kontrol programı var ise sisteminden kaldır.
Bios versiyonunu kontrol et, güncel değil ise güncelle.
Bios ayarlarında sessiz mod tarzı bir giriş var ise onu da performansa çevir. Yok ise foto upload et, bir de ben bakayım.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı