Laptop işlemcileri için kaliteli termal macun önerisi

MX-4 önermek için konuya gelenleri uyarıp neden kötü olduğunu soranlara da cevabını vereyim.

MX-4 piyasadaki en düşük viskozite değerine sahip macunlardan birisidir. Bu sebeple bazı durumlarda pump out olayına maruz kalıyor. Genel olarak sıcak çalışan veya ani sıcaklık değişimi yaşayan yüzeylerde büzülerek nokta nokta toplanmaya başlıyor ve arasında boşluk oluşuyor. Bu da ilk başta çok etkili bir şekilde sıcaklık düşürmüş olsa da kısa sürede etkisini yitirmesine sebep oluyor. Eğer çok ısınmayan bir masaüstü işlemcisinin IHS bölgesinde uygulama yapılacaksa sorun yok. Ancak çok ısınan bir işlemci ise veya direkt çip üzerine sürülecekse pump out yaşanması muhtemeldir. Ben de ekran kartımın üzerine iki kez sürdüm. Bir haftaya kalmadan mahvoldu. Alındığından beri 3,5 yıl dayanan üzerindeki macundan daha kötü durumda şu an. Ancak aynı macunu bir miktar hız aşırtma yaptığım Ryzen 7 3700X üzerine 2 yılı aşkın süredir memnuniyetle kullanıyorum.

Birkaç gün sonra taşınma sürecim bittiğinde MX-6 deneyeceğim. O da epey koyu kıvamda. Umarım daha iyi sonuç verir.

MX-4 önermek için konuya gelenleri uyarıp neden kötü olduğunu soranlara da cevabını vereyim.

MX-4 piyasadaki en düşük viskozite değerine sahip macunlardan birisidir. Bu sebeple bazı durumlarda pump out olayına maruz kalıyor. Genel olarak sıcak çalışan veya ani sıcaklık değişimi yaşayan yüzeylerde büzülerek nokta nokta toplanmaya başlıyor ve arasında boşluk oluşuyor. Bu da ilk başta çok etkili bir şekilde sıcaklık düşürmüş olsa da kısa sürede etkisini yitirmesine sebep oluyor. Eğer çok ısınmayan bir masaüstü işlemcisinin ıhs bölgesinde uygulama yapılacaksa sorun yok. Ancak çok ısınan bir işlemci ise veya direkt çip üzerine sürülecekse pump out yaşanması muhtemeldir. Ben de ekran kartımın üzerine iki kez sürdüm. Bir haftaya kalmadan mahvoldu. Alındığından beri 3,5 yıl dayanan üzerindeki macundan daha kötü durumda şu an. Ancak aynı macunu bir miktar hız aşırtma yaptığım Ryzen 7 3700X üzerine 2 yılı aşkın süredir memnuniyetle kullanıyorum.

Birkaç gün sonra taşınma sürecim bittiğinde MX-6 deneyeceğim. O da epey koyu kıvamda. Umarım daha iyi sonuç verir.

Hocam benim de Arctic MX-6 hakkında pek fikrim yoktu ancak az önce öneri yapan hocalarım bu macunun daha iyi olduğunu söylediler ben de yaklaşık 5 dk önce sipariş ettim. Sonucu buradan paylaşacağım inşaallah. Tekrar saygılar selamlar...

Yeni konular

Geri
Yukarı