Laptop mavi ekran veriyor

Hümeyrakos

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. Dün bilgisayar aldım, Windows 10 kurulumunu gerçekleştirdim ve bugün mavi ekran hatasını aldım. Sizce sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

B61F362C-6762-440F-B771-F6C32EAA6602.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Cihazınıza belirli bir güncelleştirme yüklendikten sonra bazı mavi ekran hataları oluşabilir. Güncelleştirmeden sonra mavi ekran hatası alırsanız, son güncelleştirmeleri kaldırarak hatayı düzeltmeyi deneyin.

Bunun için güvenli modu kullanarak Windows'ta oturum açmanız gerekir. Güvenli mod, Windows'u minimum sayıda dosya ve sürücüyle temel durumda başlatır ve sorun giderme adımları gerçekleştirmenizi sağlar.

Güvenli moda girmeden önce Windows Kurtarma Ortamı'nu (WinRE) girmeniz gerekir. Bunun için:

1. Cihazınızı kapatmak için güç düğmesini 10 saniye boyunca basılı tutun.
  2. Cihazınızı açmak için güç düğmesine tekrar basın.
  3. Windows'un başlatıldığına ilişkin ilk işareti gördüğünüzde (örneğin, bazı cihazlarda cihaz yeniden başlatılırken üreticinin logosu görüntülenir) cihazınızı kapatmak için güç düğmesini 10 saniye boyunca basılı tutun.
  4. Cihazınızı açmak için güç düğmesine tekrar basın.
  5. Windows yeniden başlatıldığında cihazınızı kapatmak için güç düğmesini 10 saniye boyunca basılı tutun.
  6. Cihazınızı açmak için güç düğmesine tekrar basın.
  7. WinRE'ye girmek için cihazınızın tamamen yeniden başlatılmasını bekleyin.
Artık WinRE modunda olduğunuzdan, güvenli moda geçmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Not: Cihazınızı şifrelediyseniz güvenli modda başlatmak için BitLocker anahtarınızın olması gerekir.

1. Bir seçenek belirleyin ekranında, Sorun Gider > Gelişmiş seçenekler > Başlangıç Ayarları > Yeniden Başlat'ı seçin.

Windows Kurtarma Ortamı'nda bir seçenek ekranı belirleyin.

Windows Kurtarma Ortamı'nda sorun giderme ekranı.

Windows Kurtarma Ortamı'nda gelişmiş seçenekler ekranı.

Windows Kurtarma Ortamı'ndaki Başlangıç Ayarları ekranı.

2. Cihazınız yeniden başlatıldıktan sonra bir seçenek listesi göreceksiniz. Tercih edilen seçenek, 5'i seçmeniz veya Ağ ile Güvenli Mod için F5 tuşuna basmanızdır.
Cihazınız güvenli moda geçtikten sonra, son güncelleştirmeyi kaldırmak için Denetim Masası'nda şu adımları izleyin:

1. Görev çubuğundaki arama kutusuna denetim masası yazın ve sonuç listesinden Denetim Masası'nı seçin.
  2. Programlar'ın altından Program kaldır'ı seçin. Büyük/Küçük simgeler Görünümü kullanıyorsanız Programlar ve Özellikler altında Program Kaldır'ıseçin.
  3. Sol taraftan Yüklü güncelleştirmeleri görüntüle'yi ve ardından Şurada yüklü:'yü seçerek en son güncelleştirmeleri görüntülemek için güncelleştirmeleri yükleme tarihlerine göre sıralayın.
  4. Kaldırmak istediğiniz güncelleştirmeye sağ tıklayın ve ardından onaylamak için Evet'e tıklayın.
    Not: Bazı güncelleştirmelerde size kaldırma seçeneği sunulmaz.
  5. Güncelleştirmeyi tamamen kaldırmak için Şimdi Yeniden Başlat'ı seçin.
Notlar: Güvenli moddan çıkmanız gerekirse aşağıdaki adımları uygulayın:
  1. Windows logo tuşu + R tuşuna basın.
  2. kutusuna msconfig yazıp Tamam'ı seçin.
  3. Önyükleme sekmesini seçin.
  4. Önyükleme seçenekleri'nin altında Güvenli önyükleme onay kutusunun işaretini kaldırın.
Kaynak: Mavi ekran hatalarını giderme

Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı