Laptop "No Bootable" device Hatası

Umut Özdemir

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar. Laptapumun daha önce iki kez işletim sistemi çöktü. Ondan öncede HDD'si bozuldu aynı marka ve model ile değişim yaptım. Değişimden sonra uzun bir süre sorunsuz çalıştı. En son işletim sistemim çöktü ve format attım düzeldi, driverleri güncellemek için Driver Pack programını indirdim ve güncelleme esnasında dondu ve işletim sistemi kullanılmaz hale geldi. Aynı şekilde tekrar format attım ve aynı programda yine aynı sıkıntı ile karşılaştım ve laptopu kıyıya kaldırdım, yaklaşık 4-5 aydır kıyıda durmakta. Bugün tekrardan bir format atmak için açtım fakat kapanıp açıldı tekrar tekrar, RAM’ı söküp taktım açılıştaki o sorun kalktı şimdide format için FLASH’ı takıyorum WİNDOWS logosu geliyor az biraz dönüyor ardından laptop kapanıyor açıldığında ise "no bootable" device hatası alıyorum fakat BIOS’da HDD gözüküyor.

HDD'nin görünüyor olması HDD'nin düzgün çalışıyor olduğu anlamına gelmez. Bahsettiğiniz sorunların temeli HDD ye sürücü yükleme, windows yükleme, genel olarak yükleme problemi. Yani yazma sorunu var HDD nin. Burada problem HDD içerisinde de olabilir bilgisayara bağladığınız sata biriminde de olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu ise bilgisayarınızdaki HDD' yi söküp başka bir laptop ya da masaüstü sistemde HDD ye temiz format attıktan sonra tekrar bilgisayarınıza takıp çalışması durumunda driver güncellemesi yapmanız olacaktır.

HDD'nin görünüyor olması HDD'nin düzgün çalışıyor olduğu anlamına gelmez. Bahsettiğiniz sorunların temeli HDD ye sürücü yükleme, windows yükleme, genel olarak yükleme problemi. Yani yazma sorunu var HDD nin. Burada problem HDD içerisinde de olabilir bilgisayara bağladığınız sata biriminde de olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu ise bilgisayarınızdaki HDD' yi söküp başka bir laptop ya da masaüstü sistemde HDD ye temiz format attıktan sonra tekrar bilgisayarınıza takıp çalışması durumunda driver güncellemesi yapmanız olacaktır.
Farklı HDD taktım, içerisinde WİNDOWS kurulu. Windows logosu geliyor aynı şekilde çat diye kapanıyor. Laptopun şarjı var ve ısı kaynaklıdır diye şimdi söküp termal macun değişimi yaptım. Eski bi sistemde değil Casper F700.750 GTX940M ekran kartı, i7700U işlemcisi falan var.
Farklı HDD taktım, içerisinde WİNDOWS kurulu. Windows logosu geliyor aynı şekilde çat diye kapanıyor. Laptopun şarjı var ve ısı kaynaklıdır diye şimdi söküp termal macun değişimi yaptım. Eski bi sistemde değil Casper F700.750 GTX940M ekran kartı, i7700U işlemcisi falan var.
Kendi HDD si ve WİNDOWS farklı laptopta çalışıyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı