Laptop oyundayken kapanıyor

13314

Kilopat
Merhabalar. Elimde bir dizüstü bilgisayar var. Yıllardır kullanıldı ve hiç kapanma sorunu olmadı. Son günlerde herhangi bir oyuna girildiğinde 2-3 dakika sonra bilgisayar kendi kendini kapatıyor. Testlerde bir sorun çıkmadı. Bataryasız kullanıyorum. Pil ayarlarında birkaç değişiklik yapabileceğimi düşündüm ama çok kurcalamak da istemiyorum. Isınma sorunu mu diye düşündüm ama bilgisayar daha ısınmadan kapanıyor zaten. Film vs. izlerken sıkıntı çıkarmıyor, sadece oyunda oluyor. Sürücüleri güncel ve virüs de yok. İnternette baktığım kadarıyla "güç ayarları" kısmında "kritik pil düzeyi" vs. ayarlarla oynamak gerektiği yazıyor ama sorun tam olarak ne bilmediğim için bir eylemde bulunmak istemiyorum. Nasıl çözebilirim bu durumu bilen var mıdır?

Bataryaya takılı mı oynuyorsunuz? Değilse bataryanızın ömrü tükenmiş olabilir. Onun dışında fanınız soğuk hava gelmiyorsa termal macun değişebilirsiniz.

Adaptörünüzde veya şarj portunuzda sorun olabilir belki işlemci yüksek güç istediğinde yeterli güç alamıyordur veya fanlarınız toz vb. dönmüyor/yavaş dönüyor olabilir.

Bilgisayarı temizleteli çok olmadı, termal macunu da yenilettik. Isınma olup kapansa yine anlarım ama ısınmadan daha oyuna girdikten 2-3 dakika sonra kapanıyor.
Belki yazılımsal birkaç ayar çekmek gerekiyordur.
Bataryaya takılı mı oynuyorsunuz? Değilse bataryanızın ömrü tükenmiş olabilir. Onun dışında fanınız soğuk hava gelmiyorsa termal macun değişebilirsiniz.
Batarya takılı değil. Görmüyor zaten batarya ölü çünkü. Doğrudan fişe takılı çalışıyor ama hep böyleydi ve sorun çıkarmıyordu bugüne kadar.

Geri
Yukarı