Laptop şarj olmama sorunu

fixit

Kilopat
Şu anda elimde bulunan bilgisayar fişe takılı şekilde çalışıyor ve pil simgesinin üzerine gelince de "prize takılı, doluyor" ibaresi çıkıyor ancak şarj hep aynı seviyede ve bilgisayar boşta hiçbir uygulama çalışmıyor. Arka planda bir işlem gerçekleşmiyor buna rağmen pil seviyesi hep aynı şekilde duruyor. Prizden çektiğim zaman uyarı geliyor pil seviyeniz azalıyor şeklinde sonrasında tekrar adaptörü takınca uyarı gidiyor 10 saniye pil simgesi üzerinde azalıp- artma şeklinde bir animasyon beliriyor ve sonrasında bu animasyon gidiyor ve tekrardan prize takılı, doluyor ibaresi çıkıyor yani adaptörde sıkıntı yok güç veriyor ancak sanki bilgisayarda bulunan batarya güç depolamıyor direk alınan güç çalışmaya harcanıyor. Bataryayı çıkarıp çalıştırıyorum bu sefer de haliyle fişe takılı çalışıyor ama önceki ile aynı şekilde yani bilgisayarda bataryanın takılı olup olmaması hiç fark etmiyor, aynı şekilde çalışıyor bana batarya bitmiş gibi geldi sizlerin de görüşlerini almak istedim.

Not: Bilgisayar 2. el ve büyük ihtimalle bataryası hiç değiştirilmedi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar kapalı ve güçte takılı iken batarya dolmuyorsa ömrü tükenmiştir. Batarya içerisindeki arızalı lityum pilleri değiştirin yada bataryanın kendisini değiştirin.

Aynı sorun bende de var hocam. Bataryanızın ömrü dolmuş. Sanırsam eski sahibi hep şarj (pardon şarz :)) ettiği için ömrü dolmuş.

Sanırsam eski sahibi hep şarj ettiği için ömrü dolmuş.
Bunda sahibinin suçu yok. Batarya hiç resarjlanmazsa bile sürekli duldurulup boşaltılarak uzun süreler gidebilir ama pili boş olarak satıcıda bekleyince yapacak bir şey olmuyor. Bir de bataryanın hep boş beklemesi var. Bataryanın boş beklemesi veya uzun süre kullanılmaması durumunda hücreler çürüyecek ve dolamaz hale gelecektir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı