Laptop şarj panelinin mor ışık yanıp sönmesi

JettAgam

Centipat
Makaleler
5
Yer
Istanbul/Beyoğlu
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RAM : 8Gb (1x8)
İşlemci : Intel İ5-11400H 2.7gHz
SSD : Crucial 500GB (1x)
Ekran Kartı : RTX 3050Tİ 4GB ve İntel UHD Graphics 11th Gen
İşletim Sistemi : Windows 11 Home 64 bit Single Language
Hz : 144Hz
RAM
6GB RAM (4+2) DDR3
SSD veya HDD modeli
256GB SSD
Ekran kartı
Intel HD Graphics 4000
Anakart
Arçelik marka
İşlemci
Intel Pentium B960
Merhaba. Aşağıdaki fotoğrafta da gördüğünüz üzere laptopumun klavyenin bir gerisinde bulunan mouse olmadığında mouse görevi gören bölümün de bir altında sol ve sağ tık için kullanılabilen dikdörtgen bir yer var. Onun da altında, laptopun en alt orta kenarında bulunan gösterge paneli bulunuyor.

En baştaki internete bağlı olup olmadığınızı gösteriyor. Eğer Wi-Fi'ya veya bluetooth'a bağlıysa kırmızı ışık yanıyor. Değilse hiç yanmıyor. 2. sırada şarj göstergesi var. Şarj %0-%99 arasındaysa kırmızı, %100 ise mavi ışık yanıyor. Ama anlam veremediğim bir şey var. O gösterge bazen mora dönerek yanıp sönüyor. Bilgisayarı Windows 10 ilk sürümde kullanıyordum fakat 3-4 hafta önce kendisi otomatik olarak Windows 10 son sürüm yaptı. O sırada güncelleme esnasında bilgisayar şarjdaydı ve "güncelleştirmeler %. Tamamlandı" yerinde yani arka planın mavi olduğu sırada bunu ilk kez gördüm. Sorgulamadım. Ama ışık yanıp sönmüyordu. Sonra bir keresinde de bilgisayarı kapatırken gördüm. Bu kez de yanıp sönmüyordu. Bu sefer ise bilgisayarı oyun oynayacağım için şarja taktım. Bu reis geldi. Mor ışık yanıp sönmeye başladı. Ve bu esnada task bardan şarja baktığımda normalde %100'dü ve maviydi ama bu geldiğinde %99 olmuştu şarjdayken. Sonra şarjı çektim. Bir daha taktım yine aynı olay. Ama bu sefer yine mavi ışık, yine yanıp sönüyor ama ekran parlaklığı %75 iken %100 oldu sonra tekrar %75'e indi. Ben %75 parlaklıkta kullanıyorum. Windows 10'da şarja takarsak otomatik olarak parlaklığı %100'e çekiyor bildiğiniz gibi.

Ben ayarlardan pile gelip fişe bağlı olmadığında yazan yere gelip daha iyi pil olarak işaretlemiştim. Fişe takılı olduğunda yerinde de en iyi performansı. Sizce bunlar arasında ani bir geçiş olduğu için olabilir mi?

Bilgisayarı şarja takmak için 2-3 kez hatta bazen daha fazla kez deniyorum çünkü zor oluyor. Giriş yeri yuvarlak, şarj da yuvarlak ama insan zorlanıyor.

Laptop şu an uyku modunda. Sizin dediklerinize göre laptopu açıp bir daha deneyeceğim ya da dediğiniz şeyleri uygulayacağım. Ne yapayım?

Bu arada batarya yıpranması %46. Laptopu 10 yıldan fazladır kullanıyorum.
Bir de şarj adaptörü daha yeni. Estone marka.

Dosya Ekleri

• 20221111_222740.jpg
    20221111_222740.jpg
    104,9 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı