Laptop şarjda kullanınca bataryasının ömrü kısalır mı?

Silence59

Decapat
Daha fazla  
Merhaba geçen hafta HP 250 G9 laptop aldık kardeşime şarjda kullanırken gördüm ve uyardım kendisini bataryası şişer bozulur gibisinden bugün arkadaşına sormuş şarjda kullanırsak bir şey olur mu? Diye çocukta hiçbir şey olmaz aksine daha iyi olur bataryaya yük binmeden direk laptop çalışır gibisinden konuşmuş. (bunlar lise 3 çocuğu ufak değiller)(çocuğun PC ASUS ROG STRIX G15) böyle bir teknoloji var mı yoksa bir taraflarindan bir şeyler mi uyduruyor? Merak ettim şarjda kullaninca performanslı olduğunu biliyorum ama telefon mantığı şarjda kullanca illaki bozulması lazım eski laptoplar gibi değilmiş yeniler falan demiş bir de arkadaşı bende en iyisi forumda çözeyim bu olayı dedim ve soluğu burada aldim.

Merhaba geçen hafta HP 250 G9 laptop aldık kardeşime şarjda kullanırken gördüm ve uyardım kendisini bataryası şişer bozulur gibisinden bugün arkaşına sormuş şarjda kullanırsak bir şey olur mu diye çocukta hiçbir şey olmaz aksine daha iyi olur bataryaya yük binmeden direk laptop çalışır gibisinden konuşmuş (bunlar lise 3 çocuğu ufak değiller)(çocuğun PC ASUS ROG STRIX G15) böyle bir teknoloji var mı yoksa bir taraflarindan bir şeyler mi uyduruyor merak ettim şarjda kullaninca performanslı olduğunu biliyorum ama telefon mantığı şarjda kullanca illaki bozulması lazım eski laptoplar gibi değilmiş yeniler falan demiş bir de arkadaşı bende en iyisi forumda çözeyim bu olayı dedim ve soluğu burada aldim.

Otomasyon üzerine okuyorlar belki benim bilgim daha azdır onlara kıyasla sonuçta bu çocukların işleri bilgisayar üstüne.

Şarjda oyun vs oynuyor pcyi boşta tutunca ömrü uzar gibisinden birşeyler okumuştum daha önce ama saçma geliyor

Eğer bilgiisayardan verim almak istiyorsan şarjda kullanacaksın zaten, bataryayla tam performansını veremiyor cihazlar. Onun dışında şarjını belirli bir yüzdeye kısıtlatıp o şekilde kullanırsa bataryanın omrude uzun olur, asıl habire doldur boşalt yaparsan batarya ölür.

Pilde kullanıldığı zaman pilin ömründen yersin. Telefon mantığı ile düşünme, laptopun içinde ki parçaların çektiği voltajlar fazla. Oyun oynarken şarjda oynamak dışında bir alternatifi yok zaten.

Laptobu pilde kullanmak pil ömrünü daha kısa sürede bitirir. Bunlar dolum mantığıyla çalışır. Sürekli boşalt ve doldur yaparsanız pil yıpranmaya başlar. Hatta bu yüzden bazı üretici firmalar, laptobu sürekli prizde kullananlar için farklı şarj seçenekleri sunuyor ve pil %60'ın üzerine çıkmıyor. Laptobu prizde kullanmak pil sağlığı açısından daha faydalıdır.

Laptoptan performans beklemiyoruz zaten hafif oyunlar oynuyor ama yeni olduğu için en azından uzun süre bataryası gitsin diye ne yapılabilir? İş bilgisayarı olarak aldık çünkü oyun için masaüstü var şarjı %70-80 civarlarına sabitlesem pil ömrü uzun olur dimi böylemi anladım ?

Li-On ve Li-Po hücrelerde %60-50 şarj seviyesi hücreye en az zarar veren ve hücrelere storage aşamasında uygulanan standart şarjdır.

Bu tür hücreleri %50-60 şarjda tutarak seneler boyunca kullanabilirsiniz. Önemli nokta ise haftada en azından bir kere bataryayı %30'a kadar drain etmek. Sebebi ise hücreler arası potansiyel fark aşırı yavaş bir şekilde düştüğünden dolayı hücre üstünde bulunan BMS veya herhangi bir IC voltaj raporlamayı yanlış bir şekilde yapmasıdır.

Yanlış şekilde raporlanan voltajlar cihazınız misal size %50 doluluk oranı gösterirken cihazın birden kapanması gibi komik olaylar yaşatabilir.

Li-On ve Li-Po için uzun yaşam sırrı;

Maksimum %60, minimum %30 şarj oranı.
Haftada bir %30'a drain.
Ayda bir %0'a drain ve %100'e şarj.

Mac cihazlarda AlDente bu işlemi otomatik olarak yapmakta. Emekliye ayırmış olduğum 2015 Mid MB Pro cihazım hala batarya sağlığını büyük ölçüde koruyor. Sebebi bu aşamaları uygulamış olmam. Sekiz senelik olan cihazımın muadilleri genelde işlem görmüş, pili şişmiş cihazlar.

Geri
Yukarı