Laptop Wi-Fi bağlantı sorunu

Qwerty95

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba ;

Öncelikle şunu belirteyim Asus X555LN model bir laptobum bulunmakta ve işletim sistemi olarak Windows 7 Ultimate x64 kullanmaktayım.

Arkadaşlar son 2-3 haftadır Wi-Fi bağlantılarımda ve internet konusunda problemler yaşamaya başladım.
10-15 dakika sıklığında sistem tepsisinde bulunan Wireless ikonunda bağlantı problemlerini belirten '!' işareti çıkıyor.

Bunu da nedense laptopu açtıktan 3-4 saat sonra falan, her 15-20 dakika sıklığında yaptıkça halihazırda kullanmış olduğum bağlantı kalitesini yerle bir ediyor.

Şu husus yanlış anlaşılmasın '!' işareti çıktığında bağlantım kopmuyor yani simgede 'x' işareti yok Wi-Fi'ye bağlıyım ve internette surf yapabiliyorum ancak sitenin açılmasını 15 20 saniye kadar bekletmesiyle çok yavaş bir hızda gezebiliyorum ve bu esnada da Wi-Fi simgesinde '!' işareti mevcut

Not 1: Modemi kapatıp açtığımda bu sorunu geçici olarak çözülüyor ama ertesi gün yine aynısı oluyor, bazen aynı günde 3-5 saat sonra yeniden yaptığıda oluyor.
Not 2: Modemi kapatıp açmadan önce telefonumdanda hız testi yapıyorum gayet güzel download ve upload hızları alabiliyorum.

Not 2'de yaptığım uygulamayla modemde arıza olduğu tezini çürüttüm yani.
Bu arada kullanmış olduğum modemin modeli Asus DSL-AC750 ve Firmware güncel.

Modemimde belki arıza olmayabilir ama bilen arkadaşlar için modem arayüzünde bu tip sorunlar için bi uygulama varsa orası ayrı konu tabii.
Bunu yazma amacım modemim sorunsuz demek değildi bu arada.

Bu sorunla karşılaştığımda ve ookladan baktığımda Wireless bağlantı problemlerim yüzünden download ve upload hızlarımın düştüğünü açık ara farkla görüyorum normalde 2.4 GHz bandında 35-40 Mbps download - 4.1 Mbps upload alıyordum.
Son 2- 3 haftadır en son çıkan test sonuçları download 0.24 Mbps ve upload 2.0 Mbps şeklinde gördüm.

Bazen de Jitterin normalde 0-5 arası çıkması gerekirken 300-500 arasında olduğunuda gördüm, burası da benim kafamı bir yönden karıştırdı tabii.
Bazen de download 40 Mbps hızdan yavaş yavaş 15 Mbps'e kadar falan düştüğü oluyor bu da Jitterden kaynaklı oluyor galiba.

Normal internet bağlantım ise 100 mbps download 5 mbps upload şeklinde.

Bugün itibariyle bu sorun benim sabrımı taşırdı sürekli olarak oyun içerisinde yüksek pinglere sebebiyet olmakta veya internette surf yaparken hızımı yavaşlatmakta
0.24 mbps ile nekadar hızlı olacaksam 😀

Ben işin içinden çıkamadım ve kendim bu sorunu çözebilmem için 3 ihtimal görüyorum;

1:pCI üzerinde bağlı olan Wi-Fi kartı bir ihtimal laptoptur sonuçta tozlanmıştır, vidası gevşemiştir ve yuvadan oynamıştır , ısınınca yapıyor olabilir belkide miladı dolmuştur gibi gibi şeyler olabilir.
2: Modem kaynaklı bir sorun var.
3: İSS kaynaklı sorunlar.
Hemen herşeyi operatöre yüklemeyi sevmem neticede laptopta bu sorunu yaşarken telefonumdan hızlar gayet güzel çıkıyor ve ayrıca başka bir bilgisayarımda 5GHz ve 2.4GHz bandından çatır çatır kullanıyor interneti hem de bu testi laptopta 0.24 Mbps hız aldığım anda yaptım.

Sorunum hakkında çözüme ulaştıracak arkadaşlardan yardımcı olmalarını rica ederim ve sizden ricam konuya cevap verirken şu hususlarıda göz önünde bulundurmanız;
1-Laptobumda donanım ve sürücüler açısından hiçbir problem ve sorun bulunmamaktadır.
2-Laptobumda işletim sistemi olarak herhangi bir problem yoktur ve virüste yoktur. (format at demeyiniz :))
3-Modeme olan uzaklığım 10 metre var yok.

Zannetmiyorum pek bu konuda size faydasının dokunacağını ancak meraklıları ve detay arayanları için laptobuma ait DXdiag raptoru ekte mevcut.

Çözümüne ilişkin cevaplarınızın yanı sıra bir tane daha sorum olacak size;

Diyelim ki anakartım üzerinde takılı olan wifi kartım arızalı ve kafasına estiğinde güzel çalışıyor kafasına estiğinde sorun yaratıyor kısaca arızalı diyelim bu sorunun jitter üzerinde etkisi olur mu?
Yani testte Jitterin 400MS çıkmasına sebep olur mu?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim ve konuyu yanlış yere açtıysam yetkili arkadaşlardan şimdiden özür dilerim.

İyi forumlar.

Dosya Ekleri

• DxDiag.txt
    42,4 KB · Görüntüleme: 390
Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı