Laptopa sıvı metal macun sürülür mü?

gurecumut

Hectopat
Soru basit arkadaşlar oyun esnasında 65 dereceye kadar çıktığı oluyor. Acaba normal termal macun yerine sıvı metal uygulamak bir işe yarar mı soğutma bakımından? Yoksa normal termal macun ile devam mı edeyim? Ve önerdiğiniz macunları atar mısınız?
İşlemci Ryzen 3 2200U bu arada PUBG gibi oyunlarda işlemci bazen 70'e kadar çıkıyor normal mi acaba bu?

Son düzenleyen: Moderatör:
65-70 derece laptop için normal değerler. Bir şey yapmanıza gerek yok.

Öncelikle sizin işlemciniz özelinde yorum yapmak gerekirse, üstte de bahsedildiği gibi son derece düşük sayılabilecek sıcaklık değerlerine sahip olduğunuz için sıvı metal macerasına girmenize değmeyecektir. Zaten 15 Watt değerinin pek üstüne çıkmayan bir güç tüketimine sahiptir 2200U. Rutin bakım zamanının geldiğini düşündüğünüzde, eski macun kalıntılarını temizleyerek, standart fakat yine de kaliteli bir macun uygulayarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Konu başlığı özelinde ise, sıvı metalin gerekli olabileceği durumları değerlendirmek adına bir tecrübemi aktarayım. Bir önceki dizüstü bilgisayarımda i7-4600M işlemcisi mevcuttu. 35 Watt güç tüketim sınırıyla 3.5 GHz saat hızına çıkması gereken bir işlemci olduğu halde, yaptığım testlerde sıcaklıkların 96 derece üstüne çıkması dolayısıyla 27-28 Watt civarında bir güç tüketimi sınırına takılıyor ve en fazla 3.2 GHz hızında kalabiliyordu. Bunun üzerine işlemcinin yüzeyine Coollaboratory Liquid Ultra uygulayıp, bütün test yükleri altında 3.5 GHz saat hızında sabit kalmasını sağlayabilmiştim. Kaydedilen en yüksek sıcaklıklar ise 90-92 derece civarındaydı.

Yani 30 Watt veya üstünde bir güç tüketimi olan işlemciniz varsa ve yüksek sıcaklıklar yüzünden, almanız gereken performansın altında kalma sorunu yaşıyorsanız, sıvı metal bir kurtarıcı olabilir. Aksi durumlarda pek önermeye yanaşmadığım bir uygulamadır.

Çok
65-70 derece laptop için normal değerler. Bir şey yapmanıza gerek yok.
Çok teşekkür ederim değerli yorumunuz için
Öncelikle sizin işlemciniz özelinde yorum yapmak gerekirse, üstte de bahsedildiği gibi son derece düşük sayılabilecek sıcaklık değerlerine sahip olduğunuz için sıvı metal macerasına girmenize değmeyecektir. Zaten 15 Watt değerinin pek üstüne çıkmayan bir güç tüketimine sahiptir 2200U. Rutin bakım zamanının geldiğini düşündüğünüzde, eski macun kalıntılarını temizleyerek, standart fakat yine de kaliteli bir macun uygulayarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Konu başlığı özelinde ise, sıvı metalin gerekli olabileceği durumları değerlendirmek adına bir tecrübemi aktarayım. Bir önceki dizüstü bilgisayarımda i7-4600M işlemcisi mevcuttu. 35 Watt güç tüketim sınırıyla 3.5 GHz saat hızına çıkması gereken bir işlemci olduğu halde, yaptığım testlerde sıcaklıkların 96 derece üstüne çıkması dolayısıyla 27-28 Watt civarında bir güç tüketimi sınırına takılıyor ve en fazla 3.2 GHz hızında kalabiliyordu. Bunun üzerine işlemcinin yüzeyine Coollaboratory Liquid Ultra uygulayıp, bütün test yükleri altında 3.5 GHz saat hızında sabit kalmasını sağlayabilmiştim. Kaydedilen en yüksek sıcaklıklar ise 90-92 derece civarındaydı.

Yani 30 Watt veya üstünde bir güç tüketimi olan işlemciniz varsa ve yüksek sıcaklıklar yüzünden, almanız gereken performansın altında kalma sorunu yaşıyorsanız, sıvı metal bir kurtarıcı olabilir. Aksi durumlarda pek önermeye yanaşmadığım bir uygulamadır.
Aynen zaten işlemcinin o yönü iyi az güç tüketimi ama yüksek performans veriyor yani bu işlemci ile pubg gibi oyunda bile 20-25 FPS arası alıyorum zorlayarak o zaman normal macun kullanmaya devam daha 1 sene olmadı alalı bir kaç ay oldu en fazla peki önerebilceginiz kaliteli ısı aktarımı güzel macun var mı

Çok

Çok teşekkür ederim değerli yorumunuz için

Aynen zaten işlemcinin o yönü iyi az güç tüketimi ama yüksek performans veriyor yani bu işlemci ile pubg gibi oyunda bile 20-25 FPS arası alıyorum zorlayarak o zaman normal macun kullanmaya devam daha 1 sene olmadı alalı bir kaç ay oldu en fazla peki önerebilceginiz kaliteli ısı aktarımı güzel macun var mı

Orta segment olarak tabir edeceğimiz fiyat aralığında malesef hangi marka ve modelin kaliteli olduğunu bilmiyorum zira son 8 senedir, şahsen en kaliteli bulduğum NT-H1 modelinden başka macun kullanmıyorum. Fiyatı epeyce yüksek kaçabilir lakin tercih etmemin en büyük sebebi, her uygulamada aynı sonucu vermesini sağlayan, ideal bir viskoziteye sahip olması. Isıl iletkenlik değeri üretici tarafından belirtilmemiş ve büyük ihtimalle 8 W/mK civarında bir değerle, piyasadaki en yüksek ısıl iletkenliğe sahip macunların altında da olsa, pek çoklarının "sakız gibi" nitelendirmesiyle hoşuna gitmeyen viskozitesi sayesinde bu açığını kapatıyor ve kendi sistemlerimde daha iyi performans veren bir macuna henüz rastlamadım.

Bende de Ryzen 5 2500U laptop var, aynı şekilde 15W TDP ve Max 65 derece görüyor. Birinci yılını doldurduğunda 70 dereceleri görmeye başlamıştı, orijinal MX-4 alıp uyguladım. Fanlarını temizledim. Tekrar 65 seviyesine düştü. Sıvı metale kesinlikle ihtiyacınız yok, MX-4 veya benzer seviye herhangi bir macun işinizi görecektir. 55-65 derece seviyeleri laptop kullanıcıları için harika değerler. Arkadaşlarım 97 derecede oyun oynuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı