Rehber Laptoplarda MUX Switch Nedir? Ne işe yarar?

Bu fotoğraf ise Helios 300'den. 10750H 2070 Max-Q bileşenlerini içeriyor. Dediğim şey yine burada devreye giriyor.
Max-Q işin başka boyutu. Dynamic Boost devreye giriyor Max-Q sistemlerde. GPU kullanımı arttıkça işlemciden gücü kısıp GPU'ya aktarıyor.
CPU stres testinde 42W'a zar zor çıkmış. Oyunlarda ise 35W'ı geçememiş. Bunun 10W'ını iGPU kullansa geriye CPU'ya 25W kalıyor.
Oyunlarda iGPU %100 mü kullanılıyor? Ben sonuna kadar kullanıldığında bile 10W tüketiyor diyorum sen direkt 10W'dan hesaplıyorsun.

Laptop parçalarını birbirinden bağımsız düşünüyorsun. 10cm yanında 90W güç tüketen 2070 var, iletken devre kartına takılı ikisi de. Isı borusu bile ortak oluyor çoğu modelde. 3 boru olur, biri sadece CPU ve GPU'ya; sonuncu ikisine birden gider. 10cm yanında 70-80 derece parça olunca ve aynı boruyu paylaşınca CPU'yu soğutmak da zorlasıyor. 10-15 derece oda sıcaklığı bile etki edebiliyorken 70 derece ısıtıcı hayli hayli eder.

Oyunlarda iGPU %100 mü kullanılıyor? Ben sonuna kadar kullanıldığında bile 10W tüketiyor diyorum sen direkt 10W'dan hesaplıyorsun.
10W kullanmasını maksimum olarak aldım zaten. 5W kullansa dahi işlemcinin gücünden yemiş oluyor.
Buna bir şey demiyorum zaten, iGPU'nun işlemcinin gücünden yediğinden bahsediyorum. Bu işlemcinin gücünden yeme olayı zaten AAA oyunlarda olmuyor.

Laptopu TV'ye bağladığımda laptop daha serin çalışıyordu. Demek ki sebebi MUX'muş. Normalde 50-60 derece gezen işlemci TV bağlı iken 40-50 arası geziyordu.

İnsanlığın tek kurtuluşu MUX galiba

Bir süredir yoktum demişler ki öldü, şimdi yazsınlar kral geri döndü. Şaka şaka geri gidiyorum.

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…