Laptopta Masaüstü İşlemcisi

otto_kahn

Kilopat
Daha fazla  
Sıcaklık ile ısıyı, tcase ile tjunction'ı biraz karıştırmışsın. 74 derece tcase, tjunction daha üst değerlerde oluyor 95-105 gibi.

Soğutma için bakman gereken yer, işlemcinin TDPsi.
Soğutma sistemi o değeri karşılayabilirse, işlemci sıcaklıkların kontrol altında olur. (sıcaklık ve ısı aynı şey değil, zaten watt enerji birimi)

İşlemci dayanım sıcaklıkları birbirine yakın yoksa, masaüstü ve mobil işlemcilerde. Farklı olan o sıcaklıklarda yaydıkları ısı.:kitapkurdu:

ARK | Compare Intel® Products

Bir de şu var, işlemciyi laptoba koymuşlar ama kısıtlama yapılmış mı? Yani belli frekansın üzerine çıkması engellenmiş de olabilir.

Daha önceki bir mesajında da bu tip bir üründen bahsedince ben de masaüstü işlemcili NUC hayali kurmaya başladım, hatta dün ilk kez konu açtım ama cevaplar benim için yetersiz kaldı, daha fazla interneti talan etmem gerekiyor.

NUC ve WI-DI ile kablosuz görüntü aktarımı | Technopat Sosyal

Yukarıdaki konuda bir bilgin var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklık ile ısının aynı şey olmadığını biliyorum herhalde. Forumda birisi yazmış, inanmadım. Girdim baktım gerçekten 4790k var. Sonra Laptoplardaki işlemci (4700mq, 4800mq vs) ile 4790k yı karşılaştırdım. Kural gereği o siteyi burada paylaşmam yasak. Önemli derecede çalışma sıcaklığı yazıyordu. Laptop için 100, masaüstü işlemci için 74 derece yazıyordu. Arada baya fark var tabii ama şuna bağladım laptoplardaki işlemciyi yüksek sıcaklıklarda çalışıyor olabilmesini: Laptopun hacmi belli, komponentler birbirine çok yakın, soğutma büyük dert. Acaba dedim bu sebeplerden dolayımı mobil işlemciyi daha mukavemetli yaptılar. Sonra biraz baktım, i7 4790K Sıcaklık Değeri Ne Olmalı? | Technopat Sosyal buradada 74 derece denmiş.

Ayrıca teessüf ederim, ısı ile sıcaklığı nasıl karıştırabilirim? Birimleri farklı.

Evet, Tcase ile Tjunction farklı. Detaylı bir araştırma yapmadığımdan, sadece 4800mq vs 4790k yazıp, gelen siteyi inceledim. Tabii orada bunlar değil sadece tek bir sıcaklık var. 100 ve 74.

Peki sizce güç tüketimi yüksek olan bir işlemciyi başarılı bir şekilde soğutabilirler mi? Mobil işlemcilerde bildiğimiz, normal frekans düşük olur, Turbo ile baya bi çıkar. Masaüstünde ise genel olarak zaten yüksektir ve çok az bir fark olur Turbo ile. 4790K da normalde 4,0 GHz de çalışıyor. Güç tüketimi yaklaşık 2 katı.

Tabii bide şu var, 100W lık mobil ekran kartını soğutabiliyorlarsa 88W bi işlemciyide soğutabilirler. En kötü çift fan yaparlar.

Keşke olsa. Olsa iyi olurdu ama NUC'un kullanım alanları, kullanıcıları, yapacağı işe, boyutuna oranla soğutmasına göre tasarımcılar o işlemciyi uygun görmüşler. Yani mobil işlemci.
Mac minilerde de i7 diyor. Zaten Apple bunu çok seviyor. Hitap ettiği kısımda pek bunlarla ilgilenmediği için olsa gerek. Sanırım mac mini lerde de mobil işlemci var.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı