Çözüldü Laptoptan çıkan yuvarlak parça nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

semihdemirci

Hectopat
Laptopta sallayınca içinden bir ses geliyordu, ben de bugün merak edip açtım. İçinden bu çıktı. 2 tanesi duruyor fakat bu kırılmış veya çıkmış.

Sorularım:
-Nedir bu?
- Ne işe yarıyor?
-1 tanesi olmazsa ne olur?
-Nasıl geri takılır?

20200916_225132.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Fotoğraf net olsa üzerindeki yazılardan anlaşılır ama birden fazla varsa aklıma gelen tek ihtimal kapasitör olması. Voltaj dalgalanmalarını önlemede güzel iş yapar. Basit bir örnek vereyim. Bazı floresan lambaları açtığında birkaç kere yanıp sönüp (pırpır etme derler) öyle açılır. Bunun en büyük sebebi kapasitörün arızalı olmasıdır. Pil gibidir ama pile göre çeşitli avantajları ve dezavantajları vardır. Bu yüzden pil olarak kullanılmazlar, kullanılsa da düzgün iş yapmaz.

Onun çıktığı yere lehimlenmesi gerek. Sizin lehimleyeceğinizi sanmıyorum. Lehimleyecek kişi düzgünce çalışıp çalışmadığından emin olursa iyi olur. Arızalı ise aynı özellikli bir tane alıp takılabilir.
Fotoğraf net olsa üzerindeki yazılardan anlaşılır ama birden fazla varsa aklıma gelen tek ihtimal kapasitör olması. Voltaj dalgalanmalarını önlemede güzel iş yapar. Basit bir örnek vereyim. Bazı floresan lambaları açtığında birkaç kere yanıp sönüp (pırpır etme derler) öyle açılır. Bunun en büyük sebebi kapasitörün arızalı olmasıdır. Pil gibidir ama pile göre çeşitli avantajları ve dezavantajları vardır. Bu yüzden pil olarak kullanılmazlar, kullanılsa da düzgün iş yapmaz.

Onun çıktığı yere lehimlenmesi gerek. Sizin lehimleyeceğinizi sanmıyorum. Lehimleyecek kişi düzgünce çalışıp çalışmadığından emin olursa iyi olur. Arızalı ise aynı özellikli bir tane alıp takılabilir.

Çözüm
Fotoğraf net olsa üzerindeki yazılardan anlaşılır ama birden fazla varsa tek ihtimal kapasitör olması. Voltaj dalgalanmalarını önlemede güzel iş yapar. Basit bir örnek vereyim. Bazı floresan lambaları açtığında birkaç kere yanıp sönüp (pırpır etme derler) öyle açılır. Bunun en büyük sebebi kapasitörün arızalı olmasıdır. Pil gibidir ama pile göre çeşitli avantajları ve dezavantajları vardır. Bu yüzden pil olarak kullanılmazlar, kullanılsa da düzgün iş yapmaz.

Sağolun detaylıca anlatmışsınız. Isterseniz net bir fotoğraf atiyim önemliyse.

Sağ olun detaylıca anlatmışsınız. Isterseniz net bir fotoğraf atayım önemliyse.
Benim için değil, sizin için önemli. Kaç Volt olduğu ve kaç Farad olduğu yazar. Volt miktarı daha fazla olsa sıkıntı olmaz ama Farad kısmı kesinlikle aynı olmalı. Zaten o Farad miktarıyla üretilen kapasitörlerin Volt değeri az-çok bellidir.

Bir de hocam şuan o işi yaptıramam bir problem yaratır mı orda 2 tane daha mevcut.

Basit seviyede fizik dersinden gördüklerim bu kadar. Devrelerde çok çeşitli amaçlarla kullanıldıklarını biliyorum ama amaçların sadece 1-2 tanesini biliyorum. Sorun çıkartır ya da çıkartmaz diyemem.

2 tane daha mevcut olması hiçbir şey ifade etmiyor. Onlar kendi devreleri için varlar. Aynı devredelerse bile gerekli ki adamlar koymuş.

Benim için değil, sizin için önemli. Kaç Volt olduğu ve kaç Farad olduğu yazar. Volt miktarı daha fazla olsa sıkıntı olmaz ama Farad kısmı kesinlikle aynı olmalı. Zaten o Farad miktarıyla üretilen kapasitörlerin Volt değeri az-çok bellidir.
Biraz daha netleyip attım.

Dosya Ekleri

• 20200916_234957.jpg
    20200916_234957.jpg
    133,8 KB · Görüntüleme: 34
  • 20200916_234952.jpg
    20200916_234952.jpg
    126,4 KB · Görüntüleme: 30
Sonu sıfırla biteni hiç görmediğim için 462 olan kapasitesini ifade ediyordur diye düşünüyorum. Bu durumda 4600 pF ve 6,3 V olan bir kapasitöre ihtiyacınız var. Zaten alacağınız yere "ahan bundan istiyorum" deseniz size verir.

Ama boyutuna bakınca picofarad ufak geldi. Şuradaki ürün olması da çok muhtemel gibi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı