Laptopun ekranı bozuldu

MixedMind

Hectopat
Merhabalar geçen gün bilgisayarı kapatırken ekranda değişik renklerde bozulmalar gördüm, fiziksel olmasa da yazılımsalmış gibi gözüküyordu. Bilgisayarı bu halde görünce tekrar açıp bakmak istedim ve ekran açılmadı fakat tüm bunlar olurken ikinci monitörüme gayet görüntü geliyor ve bilgisayar normal çalışıyordu. Hatta Discord'da ekran apylaşımı yaptığımda ikinci Windows ekranımı bile görebildim ve bundan dolayı donanım kaynaklı diye düşünmeye başladım.
Yazılımsal olduğunu düşünüyordum çünkü o ara Windows güncellemesi falan da gelmişti. Biraz kurcaladım güncellemeyi kaldırdım olmadı geri getirdim olmadı. Ekran kartı driverımı güncelledim. Çeşitli Windows ayalarını kurcaladım ve de fark ettim ki 240Hz olan laptop Windows ekran ayarını 60 Hz yapınca ekran siyahtan beyazlı bozulmalara döndü fakat Hertz ayarını geri alınca o beyazlıklar da gitti fakat hala bu şekilde.
Bu arada şöyle bir durum da var laptop klavyesinin üstünde FN + F7 tuşlarına basınca oradan ekran modunu değiştirdiğimde anlık olarak ekran geri geliyor ve gidiyor. Bu durumu çözemeyince laptopu tanıdık bir bilgisayarcı abiye götürdüm. Kendisi harici ekrandan da görüntü alamadığını ve de laptopun bükülmüş olduğunu söyledi. Ben de anlam veremedim zaten abi de pek ilgilenmek istemedi ve laptopu geri aldım.
Genel bir hafif kavis olduğunu ama bunun bilgisayarın modelinden olduğunu düşünüyorum zaten bu kadar katı bir obje nasıl bu kadar temiz ve hafif bükülebilir ki? Kendi ürettiğim değişik bir laptop standını kullanıyordum acaba ondan mı oldu diye düşünüyorum ama bana saçma geliyor zaten ekranı kapatmıyordum bile. BIOS'a falan girsem de göremiyorum bu arada.
Durumla ilgili düşünceleriniz nedir acaba? Laptopun ve de standın görsellerini bırakıyorum, yardım ettiğiniz için teşekkürler.

WhatsApp Image 2021-09-26 at 01.55.24.jpeg

WhatsApp Image 2021-09-26 at 01.55.24 (1).jpeg

WhatsApp Image 2021-09-26 at 01.55.24 (2).jpeg

WhatsApp Image 2021-09-26 at 01.55.24 (3).jpeg

WhatsApp Image 2021-09-26 at 01.55.24 (4).jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptop panelinde sorun var diye düşünüyorum.
Hocam düzgün bir bilgisayarcıya götür derim çünkü yaşamadım ama sorun ekran paneliyle alakalı diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Hocam bu farklı renk sorunu bende, Chrome'nin üst kısmına çift tıklayıp pencere moduna alınca küçücük gözüküyor belkide Hertz ile alakalıdır.
Birde garantisi devam ediyorsa oraya götürebilirsin. Sonuçta bilgisayara zarar verecek bir şey yapmamışsın.

Son düzenleme:
İçini açıp bios pilini çıkarıp tak bir bakalım durum ne olacak.

Hiç mi görüntü gelmiyor?
Yeni nesil laptoplarda arka kapak çok zor açılıyor. bundan 3-4 ay önce ssd takviyesi için açmıştım açarken o plastik kapağın bir kısmını kırdım ortadan istemeden.
2. fotoğrafta doğru gördüysem ekran açık ama görüntü gelmiyor değil Full kapalı.
Şu an problem yaşıyorum diye ben ayarlardan ekranı devre dışı bıraktım fakatöncesinde de böyleydi ne yazık ki.

Hocam nasıl oldu tek tek anlat.
Laptopu kapatırken ekranda garip görüntüler gördüm tam anlamıyla glitchlendi. Sonra tekrar açtığımda laptop ekranı açılmadı. Kendim kurcalamaya çalıştım fakat çözemedim sadece değişik şeyler tespit ettim hertz değiştirince ekrandaki düz siyahlık yerine beyaz yırtılmalara olması gibi.

Ardından bilgisayarcıya götürdüm fakat o da pek kurcalamadı ve kurcalamak istemedi çünkü o harici ekrandan da görüntü alamadığını hatta laptopun yamuk olduğunu söyledi.

Laptop panelinde sorun var diye düşünüyorum.
Hocam düzgün bir bilgisayarcıya götür derim çünkü yaşamadım ama sorun ekran paneliyle alakalı diye düşünüyorum.
Bilgisayar da böyle biraz daha kurcalansa o da gidecek diye korkuyorum. Önceki windows updatelerde falan kaç defa mavi ekran aldım mis gibi yeni bir laptop olsa da.

Hocam bu farklı renk sorunu bende, Chrome'nin üst kısmına çift tıklayıp pencere moduna alınca küçücük gözüküyor belkide Hertz ile alakalıdır.
Birde garantisi devam ediyorsa oraya götürebilirsin. Sonuçta bilgisayara zarar verecek bir şey yapmamışsın.
Garantinin devam ettiğini sanmıyorum çünkü daha önce ssd ekleyecem diye içini açtım hatta plastik alt kapağa zarar da verdim. Ayrıca gigabyte türkiye ve yetkili servis olan rma servis pek sorumlu değil adamlara ulaşamıyorum bile. Ben bunu yurtdışından aldıydım ondan aldığım yere de soramıyorum.

Bu arada arkadaşlar sizce laptop yamuk mu ve böyle bir obje bu şekilde nizami yamulabilir mi? Bence modeli böyle ama neden durduk yerde gittiğini anlamadım.

Geri
Yukarı