League of Legends'ın zeka oyunu olması

Oyuncu kitlesine bakacak olursak başarılı olmak için pek de zeka sahibi olmak gerekmiyor. (Yanlış anlama ben de zamanında LoL oynadım)
Bana LoL'de başarılı olmayı tanımlayın.

Refleks, reaksiyon hızı. Gelen yeteneklere dodge atabilme, yetenekleri çok az kaçırmak, kite, minyon kaçırmamak vesaire. Bunlar olmadıktan sonra çok bir önemi yok açıkçası.
Bunlar ayırt edici şeyler değil. Teknik bilgi ve tecrübe çok daha önemlidir.

Böyle çöp yapımlarla zeka kelimesini yan yana getirmemek gerekir. Zeki olan biri varsa o da bu fosil oyunu tasarlayıp veledlerden para sömüren, akıllı insanları da gerizekalı yapan yapımcılardır.

Bunlar ayırt edici şeyler değil. Teknik bilgi ve tecrübe çok daha önemlidir.
Maalesef öyle, dediğiniz şeylerin de etkisi var fakat teknik bilgi ve tecrüben ne kadar yüksek olursa olsun bu dediğim şeylerin üst düzey olduğu birinin karşısında çok zor/ hatta duramazsınız. Bu saydığım şeyleri çok iyi yapabilen birinin zaten illa ki teknik bilgisi de vardır, bu arada bahsettiğim şeyler elmas 1'in aşağısını kapsamıyor.

Maalesef öyle, dediğiniz şeylerin de etkisi var fakat teknik bilgi ve tecrüben ne kadar yüksek olursa olsun bu dediğim şeylerin üst düzey olduğu birinin karşısında çok zor/ hatta duramazsınız. Bu saydığım şeyleri çok iyi yapabilen birinin zaten illa ki teknik bilgisi de vardır, bu arada bahsettiğim şeyler elmas 1'in aşağısını kapsamıyor.
Ne elmas 1'i? Böyle bir değerlendirmeyi yaparken profesyonel arenayı örnek almalısınız. Profesyonel arenada mekaniklerin ne kadar iyi olduğu ayırt edici bir şey değildir. Faker'ı faker yapan şey mekanikleri mi? Hiç sanmıyorum.

Ne elmas 1'i? Böyle bir değerlendirmeyi yaparken profesyonel arenayı örnek almalısınız. Profesyonel arenada mekaniklerin ne kadar iyi olduğu ayırt edici bir şey değildir. Faker'ı faker yapan şey mekanikleri mi? Hiç sanmıyorum.
Şu an faker sizce eski faker mi? Hiç zannetmiyorum. Yaşın getirmiş olduğu dezavantajları gayet yaşıyor. Eğer tecrübe ve teknik bilgi en önemli faktör olsaydı faker hala dünya arenasını domine ederdi.

Bu arada teknik bilgi ve oyun bilgisi önemsiz demiyorum, fakat mekanik olmazsa karşındaki oyuncuların temposuna ayak uyduramazsın.

Şu an faker sizce eski faker mi? Hiç zannetmiyorum. Yaşın getirmiş olduğu dezavantajları gayet yaşıyor. Eğer tecrübe ve teknik bilgi en önemli faktör olsaydı faker hala dünya arenasını domine ederdi.

Bu arada teknik bilgi ve oyun bilgisi önemsiz demiyorum, fakat mekanik olmazsa karşındaki oyuncuların temposuna ayak uyduramazsın.
Bir LoL maçının kaderini belirleyen şeylerden ilki şampiyon seçimidir. Burada koçun ve takımdaki oyuncuların teknik bilgisi önem arz ediyor. Sonrasında oyun içinde kurulan takım oyunu, oyun takibinin ne kadar iyi yapıldığı ve alınan kritik kararlar oyunun kaderini belirler. Elbette ben de mekanik unsurlar önemsiz demiyorum fakat ayırt edici unsur değil. Genele oranla mekanik yeti önem sırasında diğerlerinden geride kalıyor.

Bu oyunu oynarken beyninizi kenara koyup rastgele tuşlara basmanızla çoğu durumda yenileceksinizdir. Etrafta gözlemlediğim kadarıyla oyunu stratejik olarak üstünlük kurmaya çalışarak oynayanlar başarılı oluyor. Diğer çoğu oyunda bu geçerli değildir. FPS'lerde aimi iyi olan kazanır, MOBA'lar genelde zeka oyunu oluyor çünkü attığın her adım önemli.
Zekayla bir alakası olduğunu sanmıyorum.
Mesela Lol'ü açıp Einstein'ın eline verin bomba sanıp polise ihbar eder :D

Şaka bir yana lol'de başarılı olmak için verdiğin kararlar çok önemli. Ne zaman saldırıp ne zaman geri çekileceğini bilmek seni direk Master yapar, üstü için sağlam mekanik gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı