LED lamba kullanımı

TR-Commander

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaslar bugun sizlerden ledler hakkinda biraz bilgi almak istedim cunku bu tarz konularda iyi degilim.

Dün 5 metre ve tek çipli beyaz renkte adaptor dahil bir led lamba siparis ettim yakin zamanda gelecegini umuyorum, fakat asil sorunum surada basliyor , 5 metrenin 2.5 metresini kendi odama geriye artanini da mutfak icin ısıklandırmaya ayıracagım.

Odam icin ayirilan 2.5 metre ledin 1 metresi ayri bir yerde diger 1.5 metresi ise odamin diger bir bolgesine takilacak. Mutfaga led baglama planim cok daha sonra yani asil önceligim odaya led lambalari dosemek.

Makas ile kesme yontemi var fakat 3 cm de bir kesiliyor tek cipliler , ben bunu hep 3cm de 1 mi kesmeliyim 1 metreye kadar , yoksa 2,5 metrenin bir butunu 1metre digeri de 1,5 metre olacak sekilde orta bolgeden tek makas ile kesmeliyim , hicbir fikrim yok bu konularda iyi degilim.

Diyelim bir sekilde kestik , ben tek adaptorden bu 1metrelik ve 1.5 metrelik ayrilan ledleri hangi baglanti kablosu ile lehimleyecegim. Yani hangi tur kablolar kullaniliyor bu lehim olayinda onu da bilmiyorum. 1 metrelik led monitorun arkasina yapacagim diger kesilen 1,5 metrelik ledi oda icinde herhangi bir yere yapacagim. Fakat hangi tur kablolar ile uzaga dogru götürülüyor o kablo tarzini bilmiyorum 2 kablo olabilir diye dusunuyorum ama emin degilim. (+ -)

Suanlik sorularim bu kadar arkadaslar tablette oldugum icin yanlis yazim yapmis olabilirim ve yazdigim sorular biraz kafanizi karistirabilir bunun icinde simdiden ozur dilerim arkadaslar , yorumlarinizi takip edecegim iyi aksamlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle 1-1.5mt olarak işaretli yerden bölebilirsin. Sonra gelen adaptörün çıkış ucunu kesiceksin. Adaptör kablosunun birinin üzerinde beyaz kesik kesik çizgiler olur, o kablo (+) uçtur. Sonra herhangi bir kalınlıkta 2 kabloyu adaptör kablosuna sarıp elektrik bandıyla izole ediceksin. Çıkışları + olarak belirlediğin kabloyu ledin + girişine diğerinide - girişine lehimlemen gerekiyor. İstersen 4 tane kabloyu adaptörün çıkışından istersen ledin diğer + - ucuna lehimleyerek diğer şerit lede bağlantı atabilirsin.

Sen bu ledi aydınlatma için mi kullanacaksın? Yoksa süs olsun diyemi?
Ayrıca sen bu ledleri kestiğin zaman lehim gerekecek ve sanırsam lehimden pek anlamıyorsun. Kesmek istediğin ölçüde sıkıntı yok. Uzatma kablosunu da 0,75 kablo alarak halledebilirsin. Bence git 2 tane daha adaptör al ve kablo yığınından kurtul. Mutfağa ayrı bir adaptör, odana ayrı bir adaptör. Adaptörün tanesi 5 lira gibi bir şey zaten. Çok güçlü olmasına gerek yok 12V 1 amper olsa bile senin kullandığı ledi zorlanmadan kaldıracaktır ve ucuz olacaktır.

Tesekkurler arkadaslar degerli yorumlariniz icin , konu hakkinda yorumlar gelmeden once kendim arastirarak hallettim yakinda da fotograf atarim arkadaslar iyi gunler :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı