Legion laptopta M.2 SSD taktıktan sonra sistem yavaşladı

dogukan650555

Zeptopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 evo plus m2 nvme ssd
İyi günler. Ben Lenovo Legion Y530 15ich bilgisayara sahibim. 3boyutlu modelleme ve render programlarını kullanmama rağmen bilgisayarımda herhangi bir ısınma veya yavaşlama yoktu. Fakat daha iyi performans almak adına bilgisayarımda bulunan M.2 NVMe 128 GB SSD'yi çıkarıp Samsung 970 EVO Plus M.2 NVMe SSD alıp bilgisayarcıya teslim ettim. Bilgisayarcı eski SSD'yi çıkarıp yeni aldığımı takıp, termal macun değişimi genel fan temizliği yapıp yeni SSD'ye Windows kurup teslim etti.

Sorun burada başladı eve getirip açtığımda açar açmaz hiçbir yük altında yokken SSD 80 dereceyi gösteriyordu. İşim gereği kullandığım modelleme ve render programlarını kurup çalıştırdığımda ise çok yavaş çalışıyorlardı. (ekte performans testi sonuçları yer almakta) bilgisayarı hemen ertesi gün bilgisayarcıya götürdüğümde Windows'u yanlış kurmuş olabileceklerini söylediler ve tekrar kurup verdiler bu sefer değişen tek şey programlar yine aynı performansta çalışmakta fakat bilgisayar artık 80 değil 70 derecede çalışmakta (bilgisayarı açar açmaz 70 derece oluyor). Ve bilgisayarcı bunun gayet normal olduğunu söylüyor. Benim anlamadığım 128 GB NVMe M.2 SSD varken programlar hızlıydı ve PC Max 46-47 dereceyi görüyorken şimdi neden böyle? Bilgisayarım hemen lazım fakat bulunduğum bölgede sadece 2 bilgisayarcı var daha çok bozulmasından korkuyorum. Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

Dosya Ekleri

• 1.jpeg
    1.jpeg
    110,9 KB · Görüntüleme: 17
  • 2.jpeg
    2.jpeg
    107,6 KB · Görüntüleme: 23
  • 3.jpeg
    3.jpeg
    95,1 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam SSD 70 dereceye ulaşıyor. Çok sıkıntılı.

Boştayken bu derecede ise ya bilgisayar çok ısınıyor ya SSD sorunlu.

D 36 derece hocam siz bu SSD'yi garantiye yollayın.

Hocam SSD 70 dereceye ulaşıyor. Çok sıkıntılı.

Boştayken bu derecede ise ya bilgisayar çok ısınıyor ya SSD sorunlu.

D 36 derece hocam siz bu SSD'yi garantiye yollayın.
Ceabınız için sağolun. Bilemiyorum okulum iki haftaya açılıyo bilgisayara ihtiyacım var sorunun net olarak ssdde olduğunu kesinleştirmeden gönderemem.

Hocam laptopunun içirisinde 1 HDD 1 SSD var.(bende de aynı şekilde o yüzden yönlendirmek istedim)
Benim HDD 35 derecede çalışıyor. SSD ise 40 derecede. Yani arasında 5 derecelik bir oynama var. Sizde ise 33 derecelik bir fark var bunda bir anormallik yok mu sizce?

Hocam laptopunun içirisinde 1 HDD 1 SSD var.(bende de aynı şekilde o yüzden yönlendirmek istedim)
Benim HDD 35 derecede çalışıyor. SSD ise 40 derecede. Yani arasında 5 derecelik bir oynama var. Sizde ise 33 derecelik bir fark var bunda bir anormallik yok mu sizce?
Sağolun hocam anormallik olduğu kesin fakat bunun ssdden mi başka bir şeyden mi kaynaklandığını bilemiyorum son çare garantiye gönderecem ssdyi çok sağolun tekrardan yanıtınız için

Yeni konular

Geri
Yukarı