Lego'lar neden bu kadar pahalı?

Ahmsef

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Benim çocukluğumda dahi en minikleri 30 liraydı ve 200-300 lira falandı. Şu an binlerce lira falan. Plastik parçaları neden bu kadar pahalı? Çocukların gelişimi için çok yararlı olan bir şeyi neden sırf para için bu kadar pahalıya satılır? Ayrıca tekel mi bunlar ki? Plastik legoları başka firma üretemez mi ucuza?

Benim çocukluğumda dahi en minikleri 30 liraydı ve 200-300 lira falandı. Şu an binlerce lira falan. Plastik parçaları neden bu kadar pahalı? Çocukların gelişimi için çok yararlı olan bir şeyi neden sırf para için bu kadar pahalıya satılır? Ayrıca tekel mi bunlar ki? Plastik legoları başka firma üretemez mi ucuza?

Patent denen şey olmasa herkes üretirdi pahalı olması konusu ise ithal olmaları :)

Tekel denebilir. Sonuçta lego denince akla gelen tek marka LEGO. Onun dışında oyuncakçılarda satılan dandik plastikler o kadar da pahalı değil.

Çakmaları maalesef o kadar kaliteli değil. Bende hobi için alıyordum sürekli. Ama dolardan dolayı uçuyor. Benim içim pahalı hobi oldu. Bıraktım.

LEGO dunyanin her yerinde cok pahali. 1000 parcali bir sey 100 dolardan basliyor hele de Star Wars gibi markali bir seyse cok daha pahali. Sebebi hem marka olmalari, hem rakiplerinin olmamasi, hem de cok kaliteli olmasi. LEGO'ya alternatif markalar var ama hicbiri LEGO kalitesinde degil.

Yeni konular

Geri
Yukarı