Lenovo B50-30 RAM slotunun çalışmaması

uencu7

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, daha önce 2 GB RAM'i olan bilgisayarıma 4 GB ek RAM takmak istedim. Aynı RAM'in aynısının tıpkısının 4 GB versiyonunu satın alıp 2. Slota taktım ama Windows 10 hata verdi başlatamadı. RAM'i alıp birinci Slota taktım ve 2 GB'ı söktüm çalıştı. 2 GB RAM'i tek başına 4GB'ı takmadan 2. Slota taktım bu sefer PC hiç açılmadı. Şansımı Linux ta denedim yine aynı sonuç. Fark ettim ki bilgisayarımın 2. Slotu ne yazık ki çalışmıyor, 6 GB RAM hayallerim şimdilik suya düştü gibi. Bu konuda bir bilgisi olan bilen birileri varsa yardım ederlerse çok memnun olurum saygılar.
Bilgisayar Özellikleri:
  • Lenovo B50-30
  • İntel Celeron N2830
  • 2 GB DDR3L SODIM 12800S Samsung RAM
  • Windows 10 Pro 64 Bit

Son düzenleyen: Moderatör:
Kapasite haricinde aynı ürün değiller.
2lik:M471B5674QH0-YH9/K0
4lük:M471B5173CB0-YH9/K0

2liğin datasheetinde 4lüğün parça numarası mevcut ve bu senin aldığın değil:M471B5173QH0-YH9/K0

https://s3.ap-northeast-2.amazonaws...35V_DDR3_4Gb_Qdie_UnbufferedSODIMM_Rev121.pdf

Ama bu makinadaki slotun bozuk olmasıyla ilgili değil.
Ne yazık ki işlemcin toplamda maks. 8GB bellek destekliyor, 16GB olsa belki tek slotta 8lik çalıştırabilirdin.
Benim önerim belleği iade edip, makinayı satıp ikinciel i5li bir makina alman yönünde.

Son düzenleme:
Kapasite haricinde aynı ürün değiller.
2lik:M471B5674QH0-YH9/K0
4lük:M471B5173CB0-YH9/K0

2liğin datasheetinde 4lüğün parça numarası mevcut ve bu senin aldığın değil:M471B5173QH0-YH9/K0

https://s3.ap-northeast-2.amazonaws...35V_DDR3_4Gb_Qdie_UnbufferedSODIMM_Rev121.pdf

Ama bu makinadaki slotun bozuk olmasıyla ilgili değil.
Ne yazık ki işlemcin toplamda maks. 8GB bellek destekliyor, 16GB olsa belki tek slotta 8lik çalıştırabilirdin.
Benim önerim belleği iade edip, makinayı satıp ikinciel i5li bir makina alman yönünde.
Daha önce DELL bir bilgisayarı tamir ederken içinde tamamen birbirinden farklı firmaların ürettiği tamamen farklı 2 adet 4 RAM gördüm. O bilgisayarda birbirinden bu kadar farklı iki ram sorunsuzca çalışabiliyor da neden benim bilgisayarımda birbirine bu kadar yakın iki RAM çalışmıyor? Hadi onu boş verdim peki neden sadece 2. slota RAM taktığımda çalışmıyor? Elimde Asus un bir modeli var onda RAM i hangi slota takarsam takayım ve birbirlerinden ne kadar farklı olursa olsunlar gayet güzel çalışıyor. Yardımlarınız için teşekkürler, önerdiğiniz gibi bilgisayarı satmak ürünü iade etmek gibi seçeneklerim ne yazık ki mümkün değil.

Farkındaysan ben sadece dediğinin aksine(Aynı RAM'in aynısının tıpkısının 4 GB versiyonunu satın alıp 2. Slota taktım ) birebir aynı durumda olmadıklarını belirttim, bu sadece bir saptama idi. Farklı oldukları için çalışmıyorlar da demedim; ki muhtemelen 2. slot sağlam olsa sorunsuz çalışacaktı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı