Lenovo G50 R5 230 devreye girmeme sorunu

kordugum

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar.

Herkese merhaba benim sorunum biraz değişik mi denir nasıl denir bilmiyorum. Şimdi konu başlığında yazan Lenovo G50 model bir laptopum var.

Aldığım günden bu yana ekrana ara ara çizgiler geliyor bu beni bezdirdi açıkçası geçer filan dedim ama servisten başka yol gözükmüyor genellik oyunlarda oluyor ve düşük parlaklıklarda oluyor. Şimdi çoğu laptopda olduğu 2 grafik kartı var.

İntel Hd Graphics ve
AMD Radeon R5 m230

Ekrana baktığımda intel HD graphics'in aktif olduğunu gördüm.

1.png

İşte gördüğünüz gibi ekrana bu görüntü veriyormuş bende dedimki aygıt yöneticisinden devre dışı bırakınca sorunum düzelir heralde bıraktım bu sefer saçma intel HD graphics'in yerine
"microsoft basic display driver" diye 256 mb çok düşük bellekli oyun dahi açamayan bir şey geldi onu aygıt yönetcisinde filanda bulamadım.

2.png

Buyrun durum bu.

3.png

Diğer ekran kartıda halen böyle etkin gözükmüyor nasıl düzeltebilirim bunu? Oyunlarda vs. intel HD graphics kullanıyor, AMD catalys control'dan yaptığım halde birileri yardım edebilir mi? Arkadaşlar, ayrıca şu "microsoft basic display driver" nedir? Onuda açıklarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim yardım eden herkese minnet duyar ve teşekkürü borç bilirim.

İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle İntel Graphics'i açınız. Sonra, oyunların HD Graphis kullandığı kanaatine nasıl vardınız? Ekran kartınız çok güçlü değil. "Ya oyun düşük FPS veriyor. Kesin İntel HD'yi kullanıyor" diyorsanız büyük yanılgı içerisindesiniz. Sürücülerinizi güncelleyin ve AMD Catalyst control center'in içine girip oynayacağınız oyunu seçin.

Öncelikle İntel Graphics'i açınız. Sonra, oyunların HD Graphis kullandığı kanaatine nasıl vardınız? Ekran kartınız çok güçlü değil. "Ya oyun düşük FPS veriyor. Kesin İntel HD'yi kullanıyor" diyorsanız büyük yanılgı içerisindesiniz. Sürücülerinizi güncelleyin ve AMD Catalyst control center'in içine girip oynayacağınız oyunu seçin.

Merhaba,ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

İntel HD Graphics'in aktif olduğunu GTA V'teki üstte gösterilen bellek sayısından anladım.Bilgisiyara rest atınca düzeldi rahatça oynuyabiliyorum.AMD R5 M230 ekran kartımla fakat İntel HD Graphics'i devre dışı bırakmaya çalışma sebebim oyunda ve düşük parlaklıkta ekranda aldığım yatay yeşil/beyaz çizgilerden dolayıydı.Çünkü ekran çözünürlünüğe bakınca İntel HD Graphics'in ekrana görüntü verdiğini gördüm.Belki dedim,AMD ekran kartının görüntü vermesini sağlarsak sorun düzelir.

Fakat İntel HD Graphics'i devre dışı bırakınca "Microsoft Basic Display Driver" adında bir şey devreye giriyor "256 Mb"
belleği bulunuyor,o sırada AMD ekran kartımda çalışmıyor.Yani benim dediğim şekilde görüntüyü neden ekran kartından alamıyor,bunu yapmanın hiçbir yolu yokmu?

Sürücülerim güncel sorun devam ediyor halen yatay çizgileri düşük parlaklıkta ve oyunlarda alıyorum.

Masaüstünde vs. fazla elektrik harcamamak için HD Graphics kullanılıyor. Doğru ayarları AMD'nin programından yaparsan oyunda AMD ekran kartı aktif olur. Tabi oyunun orijinalse.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı