Çözüldü Lenovo Ideapad 320-15ISK temiz kurulum sonrası SSD BIOS'ta görünmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

wanetage

Terapat
Makaleler
15
Daha fazla  
(Ürün Lenovo Ideapad 320-15isk.)

Hepinize merhaba. Benim sorunum diğer konulardan biraz farklı. Bugün ana SATA 3 portuna 500 GB Evo 870 SSD taktım. Çıkan 1 TB harddiski de CD ROM kısmına dönüştürücü aparat sayesinde taktım. USB'ye Rufus programı ile Windows 10 UEFI kurulum USB'si hazırladım. Ardından Recep Baltaş ve Ali Güngör Bey'in hazırladığı UEFI Windows 10 kurulum rehberi videosundan yardım alarak SSD'ye Windows 10 kurdum. Kurar kurmaz tüm sürücüleri güncelledim (BIOS da dahil).

Bilgisayar performansı, kullanım olarak beklediğim düzeyde, bu kısımda sorun yok. Fakat BIOS Boot menüsüne geldiğimde SSD ile boot edilmediğini farkettim. BIOS'ta information kısmında hardisk 1'de SSD modelim görünüyor, harddisk 2'de de HDD modelim. Onda da sorun yok. Fakat boot menüyü açıp SSD'yi başa getirecektim, boot menüsünde SSD'min gözükmediğini farkettim. BIOS'u default ayarlara çekmeyi falan denedim, yine olmadı. Bunun nedeni nedir, nasıl düzeltebilirim? Şimdiden teşekkürler. (BIOS'ta ilgili resimlerin fotoğrafını alta bırakıyorum)

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
boot manager.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam Windows, programlar vs. şu an hepsi SSD'ye kurulu hepsi ama BIOS Boot Manager'a gittiğimde HDD'min modeli yazıyor, SSD Boot Manager'da gözükmüyor. Haliyle HDD'den Boot ediliyormuş gibi gözüküyor.

Bootloader(önyükleyici) HDD'ye yazılmış olabilir. HDD çıkarınca açılıyor mu? Eğer açılmaz ise HDD'siz şekilde yeniden format atın sonra HDD takın.
Kurulum esnasında SSD'yi de sıfırlayayım mı? Windows dosyaları vs. olacaktır diye tahmni ediyorum.
Evet. Kurulum dan önce hdd yi sıfırlayın. Kurulum esnasında da ssd yi sıfırlayın

Evet. Kurulum dan önce hdd yi sıfırlayın. Kurulum esnasında da ssd yi sıfırlayın

Kurulumdan önce derken başka bilgisayara mı takayım hocam HDD'yi , öyle mi sıfırlayayım? Çünkü biçimlendirsem bile sağ tık>özelliklere gelince 131 MB lık kullanılan alan var. Büyük ihtimal boot manager kullanıyor.

Kurulumdan önce derken başka bilgisayara mı takayım hocam HDD'yi, öyle mi sıfırlayayım? Çünkü biçimlendirsem bile sağ tık>özelliklere gelince 131 MB'lık kullanılan alan var. Büyük ihtimal Boot Manager kullanıyor.

Not bu işlemlerden sonra bilgisyarı format atmadan yeniden açaamazsınız. CMD'yi açıp sırayla şu komutları girin.
Diskpart.
List disk(burada diskler çıkacak boyutundan HDD'nin numarasını öğreniyoruz.)
Select disk x( X = HDD numarası)
Clean.
Create Partition primary.
Select Partition 1
Format fs = NTFS.
Assign D

Bootloader(önyükleyici) HDD'ye yazılmış olabilir. HDD çıkarınca açılıyor mu? Eğer açılmaz ise HDD'siz şekilde yeniden format atın sonra HDD takın.
Teşekkürler, işe yaradı. Dediğiniz gibi harddiski çıkararak tekrar temiz kurulum yaptım. Sonradan harddiski taktım. Bootloader bu sefer SSD'de gözüküyor. Ama harddiske normal format attım, bir sorun olmadı.
20210315_003335.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı