Lenovo Ideapad Gaming 3 ani FPS düşüşü

yorumcuu

Centipat
Daha fazla  
Laptopumu alalı bir buçuk yıl oldu neredeyse. Bu sorun ilk olarak Far Cry 4'te yaşandı. Oyunu oynamaya başlıyorum. Ayarlar orta-yüksek te. Oyunu oynarken 20 dk lara gelince bir anda FPS 60'dan 3-4 FPS'ye sabitleniyor. Ve laptopun sesi yavaşça azalıyor. Sanki gücü kesiyormuş gibi. Ve 10dk sonra oyunda yine FPS bir anda 60'a yükseliyor. Ve laptopun sesi artmaya başlıyor. Sıcaklık var evet ama laptopa göre normal bence? Ne yapacağımı şaşırdım. Bu olay daha önce oluyordu ama sık değildi. Yani 1 ayda 1 kere oluyordu. Şimdi ise her oyunda gerçekleşiyor. Max 18 dk oynayabiliyorum. Acaba ayarlar mı çok yüksek? Garantisi mevcut.
Sistem özelliklerim:

CPU: Intel(R) Core (tm) i7-10750H CPU 2.60GHz
RAM: 16 GB.
Disk türü: SSD.
GPU 1: NVIDIA GeForce GTX 1650.
GPU 0: Intel(R) UHD Graphics.

Son düzenleyen: Moderatör:
CPU ve GPU sıcaklıkları kaç derecelere kadar çıkıyor?

CPU ve GPU sıcaklıkları kaç derecelere kadar çıkıyor?

CPU'ya bakmadım ama GPU 88 derece veya 90 civarında.

Sıcaklıktan olması muhtemel. Sistem yüksek sıcaklığa karşı kendisini korumaya alıyor olabilir. Sıcaklık değerlerin nedir?

GPU en az 90 dereceye falan çıktığı oluyor belki 92 falan.

Afterburner'dan sıcaklıkları kontrol et.

Kontrol edip söyleyeceğim teşekkürler.

Merhaba, çok yüksek bir olasılık sıcaklıklardan bence. Laptopu kullanırken hava akışı oluşturuyor musunuz? Ya da fanları kontrol ediyor musunuz?

GPU için bu sıcaklıklar yüksek sıcaklıklar. Sorunun sebebi büyük ihtimalle GPU sıcaklığından kaynaklanıyor. Bilgisayarın bakım zamanı gelmiş. Havalandırmalarını temizleyerek CPU ve GPU'nun termal macunlarını değiştirmeniz sorunu çözebilir.

GPU için bu sıcaklıklar yüksek sıcaklıklar. Sorunun sebebi büyük ihtimalle GPU sıcaklığından kaynaklanıyor. Bilgisayarın bakım zamanı gelmiş. Havalandırmalarını temizleyerek CPU ve GPU'nun termal macunlarını değiştirmeniz sorunu çözebilir.

Teşekkür ediyorum.

Merhaba, çok yüksek bir olasılık sıcaklıklardan bence. Laptopu kullanırken hava akışı oluşturuyor musunuz? Ya da fanları kontrol ediyor musunuz?

Ya şu an evimdeki masamda değil laptop birkaç gün başka bir evdeyim sandalyede altına soğutucu koymuş durumdayım fakat soğutucu çalışmıyor arızalı sadece altı yüksek kalsın diye koyuyorum. Belkide yeri falan iyi değil. Önceden de oluyordu ama şimdi daha sık oluyor. Yani yerini değiştireli daha fazla oluyor.

Laptoplar böyle maalesef çok yüksek sıcaklıklara ulaşabiliyorlar ancak 90-92 derecede hiç iyi değil en iyisi garantiye yollamanız.

Geri
Yukarı